HTML’de Listeleme

2 Ocak 2015 - 581 Okunma
HTML’de Listeleme
HTML’de listeleme 3 çeşittir. Bunlara Sıralı, sırasız ve tanımlama listeleri denir. Bunları bir konuyu anlatırken, bir menü yapacağımızda kullanırız. Şimdi bunları inceleyelim; Sıralı Listeler <ol><li> etiketleriyle eklenen nesneler numaralandırılarak sıralanır. Bu kodda <ol> listenin sıralı olacağını belirtir. Her madde <li>…</li> etiketi ile belirtilir ve Sıralı listeler </ol> koduyla biter. Sırasız Listeler Herhangi bir sıralama numarası […]

HTML’de listeleme 3 çeşittir. Bunlara Sıralı, sırasız ve tanımlama listeleri denir. Bunları bir konuyu anlatırken, bir menü yapacağımızda kullanırız. Şimdi bunları inceleyelim;

Sıralı Listeler

<ol><li> etiketleriyle eklenen nesneler numaralandırılarak sıralanır. Bu kodda <ol> listenin sıralı olacağını belirtir. Her madde <li>…</li> etiketi ile belirtilir ve Sıralı listeler </ol> koduyla biter.

<ol>
  <li>Web</li>
  <li>Teknoloji</li>
  <li>Sosyal Medya</li>
</ol>

Sırasız Listeler

Herhangi bir sıralama numarası bulunmayan listelere verilen isimdir. Sırasız listelere Madde işaretleri de denir. <ul><li> etiketleri kullanarak sıralanır. Bu kodda <ul> listenin sırasız olacağını belirtir. Her madde <li>…</li> etiketi ile belirtilir ve sırasız listeler </ul> koduyla biter.

<ul>
  <li>Web</li>
  <li>Teknoloji</li>
  <li>Sosyal Medya</li>
</ul>

Tanımlama Listeleri

Tanımlama listelerine Kategori şeklinde Listeleme de denir. Bu şekilde listeleme yapılarak maddelerin altına açıklama yazılabilir.

Bu tür listeler <dl> ile başlar </dl> ile biter. Bu kodlar arasına <dt>…</dt> kodları yazılır. Bunlar <dl> ye yakın olan kodlardır. Bir seviye daha alta inilmek istendiğinde <dd>…</dd> kodları kullanılır. Bunun ne anlama geldiğini örneğimizle daha iyi anlayacağız.

 <dl>
  <dt>Teknoloji</dt>
   <dd>Buluşlar</dd>
   <dd>Programlar</dd>
  <dt>Sosyal Medya</dt>
   <dd>Facebook</dd>
   <dd>Twitter</dd>
   <dd>Instagram</dd>
</dl>
Teknoloji
Buluşlar
Programlar
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Instagram

Bir tanımlama listesi içerisinde paragraflar, resimler, linkler, başka listeler, satır boşlukları vb. öğeler bulunabilir.

Listeleme Etiketleri

Etiket Açıklama
<ol> Sıralı listeler
<ul> Sırasız listeler
<li> Liste maddesi
<dl> Tanımlama listesi
<dt> Terim tanımı
<dd> Tanım açıklaması

 

ITC | İlkteknoloji