İyi Bir Blog için Yapılması Gerekenler

21 Ocak 2015 - 667 Okunma
İyi Bir Blog için Yapılması Gerekenler
Kişisel siteler kurmakla başlayan internet sitesi kurma akımı zamanla dinamik site ve forumlara bıraktı. Son yıllarda öncü akımsa Blog sitesi kurmak. Blog sitesi kurmadan önce karar vermemiz gereken şeyler var. Şimdi bunları tek tek görelim; Blogumuzun Konusuna Karar Verelim Bir blog kurmaya başlamadan önce karar vermeniz gereken ilk şey blogumuzun konusudur. Eğer blogunuz bir günlük gibi […]

Kişisel siteler kurmakla başlayan internet sitesi kurma akımı zamanla dinamik site ve forumlara bıraktı. Son yıllarda öncü akımsa Blog sitesi kurmak. Blog sitesi kurmadan önce karar vermemiz gereken şeyler var. Şimdi bunları tek tek görelim;

Blogumuzun Konusuna Karar Verelim

Bir blog kurmaya başlamadan önce karar vermeniz gereken ilk şey blogumuzun konusudur. Eğer blogunuz bir günlük gibi kullanacaksanız, bir konu belirlemişsiniz demektir. O yüzden bu adımı geçebilirsiniz.

Bunun dışında bir yada birden fazla konu içeren bir Blog yapacaksanız dikkat etmeniz gereken hususlar olacaktır. Bu seçimi yaparken huni sistemini kullanmanızı öneririm.

konu-hunisi-blog

Bu yöntemle 4 aşamada Blogumuzun konusunu belirleriz.

  1. İlgi duyduğunuz konuların listesini yapın
  2. Bu konulardan hangisinde bilgi sahibisiniz?
  3. Seçtiğiniz konu veya konulara insanlar ilgi gösterir mi?
  4. İçerik üretmekte sıkıntı olur mu?

Bu 4 aşamayı ve soruları kendinize sorup, yanıtlayın. Her aşamada konu listesinden bir kaçı silinecek ve 4. sorudan sonra blog unuzun konusu belirlenmiş olacaktır.

Blog isminizi seçin

Eğer Blog açmakta yeniyseniz, Domain ve Hosting‘le uğraşmayıp, İnternette ücretsiz blog açmanızı sağlayan sitelerden birini seçebilirsiniz. Blogger ve WordPress bu Blog sitelerinin en ünlüleridir. Bunlardan birine üye olabilirsiniz. Bu konu hakkında yardım almak için Kolay ve Hızlı bir biçimde Web Sitesi Yapımı konusuna gözatabilirsiniz. Bunlardan birini kullanarak blog sitenizi kurabilirsiniz ancak daha önce blogunuzun ismine karar vermelisiniz.

Akılda kalıcı ve kolay bir isim seçmek öncelikleriniz arasında olmalıdır. Blogunuzun ismi yazdığınız konuyla alakalı olması sitenizin arama sonuçlarında önde olmasını sağlar. Bu yüzden ana konunuzla alakalı bir isim seçmeniz sitenin bulunabilirliğini ve ziyaretçileri çekecektir.

Blog Sitenizi Açın

Blogumuzun ismine karar verdiysek artık bu blog u hangi platform üzerine kuracağımızı seçmek gerekiyor. Deminde dediğim gibi bu hizmeti ücretsiz veren siteler arasında en popülerleri Blogger, WordPress, Blogcu platformlarıdır.

Bu platformlardan Blogger‘la konumuza devam edeceğim. Blogger’a üye olmak için Blogger’a Nasıl Üye Olurum? yazısını okuyabilirsiniz.

Blogger’ı seçmemizdeki amacımız

  • Blogger bir Google hizmetidir ve diğer tüm Google ürünleriyle entegre bir şekilde çalışmaktadır ve hızlıdır.
  • Blogunuz Google sunucularında barındırıldığı için güvendedir. Şifrenizi kimseyle paylaşmadığınız taktirde teknik olarak hacklenme ihtimali yok denecek kadar azdır.
  • Blogger’ın kullanıcılarına sunduğu şablon tasarımcı aracı sayesinde blog sitenizin görünümünü istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ayrıca interrnette ücretsiz olarak dağıtılan binlerce hazır şablondan birini kolayca blogunuza uygulayabilirsiniz.
  • Blogger bir Google hizmeti olduğundan blogunuz kısa sürede Google’da gözükmeye başlar ve yazılarınız hızlı bir şekilde Google arama sonuçlarına eklenir.

Blogger‘ın kendi temaları olsa da internette ücretsiz olarak dağıtılan blog şablonlarını kullanabilirsiniz. Bu şablonları net üzerinden aratarak bulabilirsiniz. (Zamanla sitemizde de bu şablonlara ve linklerine yer verilecektir)

Blogger’ın diğer ayarları

Blogger ayar panelini kullanarak gerekli ayarlarımızı yapabiliriz. Blogger’ın arayüzü basit ve Türkçe olduğu için kullanımı kolaydır. Blogger’ı kullandıkça hız kazanırsınız ama ayarlardan kısaca bahsedelim.

Yorumlar

Yorum konumunu Yerleşik (Embed) yapmanızı öneririm. Böylece yorumlar yazının hemen altında gözükür ve okuyucuların kolayca yorum yapmasını sağlar. Kimler yorum yapabilir? seçeneğini Herkes olarak işaretlemenizi öneririm. Böylece Google hesabına gerek kalmadan yazınızı okuyan herkes anonim bir isimle veya kendi yazacağı bir isimle yorum yapabilir. Yorum denetlemeyi açarsanız yapılan yorumlar yayınlanmadan önce sizin onayınızdan geçmelidir. Saçma ve spam yorumları engellemek için bunu kullanabilirsiniz.

iyi-bir-blog-kurmak-blogger

Yapmanız gereken diğer önemli ayarsa arama tercihlerindeki arama açıklamasıdır. Arama açıklaması; blog sitenizi Google’da arattığınızda blog başlığının altında çıkan ve blog siteniz hakkında bilgi veren açıklamadır.

en-iyi-blog-arama-aciklama

 

Bu yüzden bu kısmı yazarken çok özen göstermelisiniz. Blogu sitenizin konusu ve içeriği hakkında bilgi vermelisiniz.

Gerekli Araçların Kurulumu

Blog sitenizden daha fazla verim almanızı sağlayacak ve sitenizi optimize edecek bazı ücretsiz araçlar mevcut. Bunların kurulumunu yapmalı ve kullanmaya başlamalısınız.

Google Analytics: Google Analytics, sitenizle ilgili pek çok istatistiksel veriyi tutar ve bunları size ücretsiz şekilde detaylı olarak sunar. Blogunuzu kaç kişi ziyaret etmiş, nereden gelmiş, en çok hangi yazılarınızı okumuş, sitede ne kadar kalmış gibi çoğu bilgiye bu araç sayesinde ulaşabilirsiniz.

Google Webmaster Tools: Webmaster Tools eklemeniz gereken ilk araçlardan biridir. Google’ın site sahipleri için oluşturduğu bu merkeze site haritası eklemeniz sitenizin daha çabuk öğrenilmesi için gereklidir. Bu site haritası blogunuzun içeriğini Google’a bildirerek tüm yazılarınızın hızlı ve doğru bir şekilde Google dizinine eklenmesini sağlar.

Haydi Yazı Yazmaya Başlayalım

Blogunuz bunca ayardan sonra yayınlanmaya hazır. Bu işlemlerden sonra unutmamanız gereken en önemli şey düzenli olarak özgün içerik oluşturmak, sosyal medyayı aktif olarak kullanmak ve okuyucu kitlesi edinmeye çalışmak olmalıdır. Bir sonraki yazımıza kadar Şimdilik Sağlıcakla Kalın.

ITC | İlkteknoloji