PHP kodlarken AJAX’la oluşan Türkçe Karakter Sorunu

24 Aralık 2015 - 867 Okunma
PHP kodlarken AJAX’la oluşan Türkçe Karakter Sorunu
AJAX ile birlikte yaptığımız web projelerinde Türkçe karakter sorunu oluşmakta. Bunun nasıl üstesinden geleceğimizi internette biraz araştırdım ve aşağıda anlatacağım türden çözümler buldum. AJAX, çıktı ve veri alışverişini text/xml türüne göre vermektedir. Burada belirtilen veri alışverişinde varsayılan olarak kullanılan karakter tipi de ISO-8859-1 ve UTF-8 dir. Burada oluşan sorunda bununla ilgili, biz genel olarak PHP […]

AJAX ile birlikte yaptığımız web projelerinde Türkçe karakter sorunu oluşmakta. Bunun nasıl üstesinden geleceğimizi internette biraz araştırdım ve aşağıda anlatacağım türden çözümler buldum.

AJAX, çıktı ve veri alışverişini text/xml türüne göre vermektedir. Burada belirtilen veri alışverişinde varsayılan olarak kullanılan karakter tipi de ISO-8859-1 ve UTF-8 dir. Burada oluşan sorunda bununla ilgili, biz genel olarak PHP kullanırken Türkçe olan kodlamayı kullanırız ve bu durumda AJAX yukarıdaki iki karakter tipinden birini bulamadığı için sayfadaki yazıyı yanlış biçimde bastırır.

Genel olarak herhangi bir text ya da HTML içerikli bir sayfadan bilgi alınacaksa (PHP değil) çözüm bu sayfaların kayıt biçimini UTF-8 yaparak aşabiliriz.

kaydetfarkli

Windows işletim sistemi üzerinde dosyamızı kaydederken UTF-8 kodlama türü seçilerek dosyayı kaydetmeyi denersek AJAX ile olan çalışmalarda bir sorun yaşamayız.

AJAX’ın PHP li çözümündeyse yukarıdaki dosya kaydetme olayı dışında Php kodumuzun en başına;

<?php
header("Content-Type: text/xml; charset=utf-8");
?>

Yazmak problemi ortadan kaldırmalıdır. Web projemizde veritabanına kayıt işlemi de varsa ayarımızı bu şekilde yaptığımız takdirde gelen bilgi veritabanına da UTF-8 olarak kodlanacak ve sorun olmayacaktır.

ITC | İlkteknoloji