Json Formatter ve Validator Kullanımı (Verileri Ayrıştırma İşlemi)

11 Mayıs 2017 - 944 Okunma
Json Formatter ve Validator Kullanımı (Verileri Ayrıştırma İşlemi)
JSON, web tasarımcıların hayatının içine kadar giren bir format. Json’un ne olduğunu, nasıl kullanıldığını başka yazımızda değineceğim. Kısaca ve kitabı olarak JSON, programlama dilinden bağımsız olan Xml’e alternatif olarak kullanılan javascript tabanlı veri değişim formatıdır. JSON verileri genel olarak aşağıdaki gibi olur ve biz bunu kolay şekilde okuruz. Aşağıdaki örnekte ne demek istediğimi anlatmış olmalıyım. Böyle […]

JSON, web tasarımcıların hayatının içine kadar giren bir format. Json’un ne olduğunu, nasıl kullanıldığını başka yazımızda değineceğim. Kısaca ve kitabı olarak JSON, programlama dilinden bağımsız olan Xml’e alternatif olarak kullanılan javascript tabanlı veri değişim formatıdır.

JSON verileri genel olarak aşağıdaki gibi olur ve biz bunu kolay şekilde okuruz.

json-file-example

Aşağıdaki örnekte ne demek istediğimi anlatmış olmalıyım. Böyle bir JSON yumağından birşeyler anlamak oldukça zor olacaktır.

json-formatter-kullanimi

İşte bunun için geliştirilen Online Araçlar mevcut. Bu yazımda bu araçları sizlerle paylaşacağım. Böylece yumak halindeki kodları kolaylıkla çözebilir ve işinize devam edebilirsiniz.

JSON Formatter & Validator

json-formatter-validator

JSON Formatter

json-formatter-org

Online JSON Viewer

json-viewer

Başlıca JSON Görüntüleyicileri sizlerle paylaştık, bir dahaki yazıda görüşmek üzere.

ITC | İlkteknoloji