Kolay ve Hızlı bir biçimde Web Sitesi Yapımı

15 Ocak 2015 - 1593 Okunma
Kolay ve Hızlı bir biçimde Web Sitesi Yapımı
Web sitesi yapmak istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz. Site yapımı hakkında birşey bilmiyor musunuz? bu yazı ve bu sitede anlatılan Web Sitesi Yapım dersleriyle sizde iyi tasarımlı web siteleri yapabileceksiniz. Website işine gönüllüyseniz, bu konuyla ister şablonlarla çalışarak kod yazmadan site yapmayı öğrenecek, isterseniz de HTML’den başlayarak uzanan WebMaster’lık işinde ustalaşacaksınız. Bu yazı […]

Web sitesi yapmak istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz. Site yapımı hakkında birşey bilmiyor musunuz? bu yazı ve bu sitede anlatılan Web Sitesi Yapım dersleriyle sizde iyi tasarımlı web siteleri yapabileceksiniz.

Website işine gönüllüyseniz, bu konuyla ister şablonlarla çalışarak kod yazmadan site yapmayı öğrenecek, isterseniz de HTML’den başlayarak uzanan WebMaster’lık işinde ustalaşacaksınız. Bu yazı dizisi en kolay’dan en kapsamlıya bir web sitesi yapmanın yollarını sizlere sunuyor.

Şimdi en basitten, en zora uzanan Web Tasarım yazımıza başlayalım.

Hazır Site Yapımı

Eğer ben Web site yapımını hiç bilmiyorum, kod yazmak içinde zamanım yok, olsa domain ve hosting alacak bütçem yok diyorsanız, bedava hazır site yapımı sitelerini kullanabilirsiniz.

Bu tür siteleri kullanarak Web site yapımı hakkında ilk adımı atabilir ve bu işi gerçekten yapacaksanız, paralı çözümleri deneyebilirsiniz.

Bu tür hizmet veren sitelerden en göze çarpanlarını aşağıda sırasıyla verdik. Şimdi bunları tanıyalım.

Blogger-com-logo

https://www.blogger.com/

Bu servisi kullanabilmek için ücretsiz olarak Google Mail hesabı alabilir ve site yapmaya başlayabiliriz.

Blogger’a Nasıl üye olacağınızı ve İlk Blogunuzu nasıl açacağınızı bilmiyorsanız, sizlere Blogger’a Nasıl Üye Olurum? yazısını öneriyorum.

wix

http://tr.wix.com/

Türkçe desteğiyle en yaygın hazır site yapılan sistemlerden biri. Wix TR’a Nasıl üye olacağınızı ve İlk sitenizi nasıl açacağınızı bilmiyorsanız, Wix’e nasıl üye olunur? yazısını okumanızı öneririm.

bedava-site-yapımı

http://www.bedava-sitem.com

Türkçe desteğiyle en yaygın hazır site yapılan sistemlerden biri. Bedava-sitem’e nasıl üye olunur? yazısını okumanızı öneririm.

mobil-site

http://www.wizard.tc/

Türkçe desteğiyle en yaygın hazır site yapılan sistemlerden biri.

wordpress-site-yapımı

http://tr.wordpress.com/

WordPress’in bedava olarak sunduğu bu hizmetle kapsamlı ve kolay siteler kurabilirsiniz. WordPress sistemine alıştıktan sonra kendinize daha profesyonel WordPress çözümlerine geçebilirsiniz.

Bu siteler size bedava bir isim ve alan sağlıyor, üye olduktan sonra hazır şablonlardan seçip sitenizi sürükle-bırak türü programlarla ayarlıyor ve sitenin verdiği isim altında sizin adınıza özel seçtiğiniz bir isimle yayınlayabiliyorsunuz.

Hazır Site Yapımı Video Anlatım

Bu tür servisler hakkında nette bir çok video bulabilirsiniz, Bir kaçını bu konu altına koyacağım;

Wizard hakkında da buna benzer bir video yayınlanmış.

Bu iki video size Hazır site yapımı hakkında güzel bir giriş sunmuş olmalı.
İnternet üzerinde bunun gibi servisler çok ama benim ilk gözüme çarpanlar bunlar olduğu için yazdım.

Website Builder türü programlarla site yapma

WYSIWYG Web Builder, internet siteleri oluşturmak için bilinmesi gereken kodlama dili olan HMTL’e gerek kalmaksızın, her seviyede kullanıcının internet sitesi oluşturabilmesini sağlayan bir programdır.
WYSIWYG-Web-Builder_1

Birkaç fare ve klavye hareketiyle ve sürükle bırak mantığıyla çalışan WYSIWYG Web Builder ile herkes internet sitesi oluşturabilir.

wysiwyg-web-builder

WYSIWYG Web Builder‘in bünyesinde yer alan hazır temalardan yola çıkarak, bu temaları istediğiniz gibi düzenleyebilir ve bir internet sitesi oluşturabilirsiniz.
WYSIWYG Web Builder’ın Bazı Temel Özellikleri:

  • HTML bilgisi gerektirmez.
  • Tablo oluşturulabilir.
  • Form oluşturulabilir.
  • Site yönetimi kolaydır.
  • JAVA, Flash, Windows Media, YouTube, Flash Video, Quicktime, Real Audio ve medya eklentilerini destekler.
  • Javascript kullanımına izin verir.
  • Sitede yer alacak görsellere çeşitli özellikler atanabilir.
  • Font, renk, boyut düzenlemeleri yapılabilir.
  • Geniş tema desteği

http://www.wysiwygwebbuilder.com/download.html sayfasından Web Builder’ı indirebilirsiniz. Türkçe desteği içinde Burayı Tıklayınız

WebBuilder ile Site Yapmak için ders arıyorsanız, ben sizin yerinize 2 güzel video buldum, bence ikisini de izlemekte fayda var.

Şimdi Web Tasarımı ve site yapma konusunda belli bir bilgiye ulaştınız, yazımızın bundan sonrasında çıtayı bir adım daha yükselteceğim ve biraz daha kodlamaya yönelik web tasarımı nasıl yapılır? bunu öğreneceğiz.

Hazır Şablonlarla özgün Site Yapımı

Builder’lar ile sıfırdan site yapmak yerine Hazır Şablonlar indirip onlar üzerinde oynama da yapabiliriz. Bu konuda sizlere bir kaç hazır template (Şablon) indirebileceğiniz site önereceğim. Bunun dışında zaten Hazır Şablon düzenlemelerini Builder yardımıyla yada kod yazarak yapmamız gerekir.

Hazır Şablon indirebileceğiniz Siteler

HTML ile site kodlama

İleri düzey site kodlamaları için Başlangıç seviyesinde HTML ve CSS öğrenmemiz gerekir. Bunları hergün yenisini yazdığım derslerimden öğrenebilirsiniz.

HTML 5 Başlangıç, Orta ve İleri Seviye Dersleri

ITC | İlkteknoloji