Windows 7 de LocalHost’ta Apache Server Nasıl çalışır?

2 Aralık 2014 - 818 Okunma
Windows 7 de LocalHost’ta Apache Server Nasıl çalışır?
Sitemin bu tasarımına başlamadan önce Bilgisayarıma XAMPP’ı kurdum ve çalıştırdım ama nedense Apache Server doğru çalışmıyordu, işte bu sorunun çözümünü de bu şekilde aramaya başladım. Apache Server’ın çalışmaması için bir çok sorun olabilir ama biz bunlardan biri olan Port 80 çakışmasını ortadan kaldıracağız. Birçok yerde Port 80 i kullanan programları kapatmanızı veya benzer şeyleri istiyor […]

Sitemin bu tasarımına başlamadan önce Bilgisayarıma XAMPP’ı kurdum ve çalıştırdım ama nedense Apache Server doğru çalışmıyordu, işte bu sorunun çözümünü de bu şekilde aramaya başladım.
Apache Server’ın çalışmaması için bir çok sorun olabilir ama biz bunlardan biri olan Port 80 çakışmasını ortadan kaldıracağız. Birçok yerde Port 80 i kullanan programları kapatmanızı veya benzer şeyleri istiyor olabilirler ama konu Win7 olunca ben sonuca öyle ulaşamadım. Bu yüzden kendim bu çözümü buldum.

Regedit ile ayar yapacağımız için bu bölümde çok dikkatli olmanız gerekiyor ve bilgisayarınızın başına gelebilecek bir sorun veya teknik aksaklıktan ötürü bu site veya konu yazarı sorumlu değildir

Ben kendim yaptığımda bir sorunla karşılaşmamış olsamda, bu tür bir uyarıyı herşeye karşı yapmam gerekiyor. Şimdi konumuza dönelim.

Çözümü Nedir?

Başlat‘a tıklayıp Çalıştır a regedit yazıp Enter a basın.

Regedit’i başlattıktan sonra aşağıdakileri sırasıyla yapın;

  • Sol menüyü kullanarak HKEY_LOCAL_MACHINE SYSTEM Current Control Set Services HTTP ‘e gidin
  • Sağ menüde Sağ tuşa Tıklayıp, Yeni (New) > DWORD (32-bit) değeri (Value) oluşturun
  • Oluşturduğunuz değere NoRun ismini verin
  • Oluşturduğunuz NoRun a çift tıklayın
  • Çıkan Menüde Veri Değerine (Value Data) 1 yazın ve Tamam‘a tıklayın.

Yaptıklarınız aşağıdaki resme benzer bir işlem olmalı.

Bu işlemleri doğru tamamlamışsanız, Bilgisayarınızı yeniden başlatınız, Bilgisayarınız yeniden başladığında Apache Server’ı kontrol ediniz, Apache Server doğru çalışmaya başlamış olmalı, Sağlıcakla Kalın.

ITC | İlkteknoloji