Siteniz için Kendi Kısa URL Servisinizi Kurun

15 Temmuz 2017 - 495 Okunma
Siteniz için Kendi Kısa URL Servisinizi Kurun
Çoğunluğumuz Kısa URL'leri twitter gibi sitelerden edinip yapıştırırken, büyük ve kurumsal firmalar kendi kısa URL'lerini kullanıyorlar.

Bu yazımda kendi kısa URL servisinizi kurup çalıştırmayı size anlatacağım.

Özel bir Kısa URL kullanmak firmanın kurumsallığı açısından oldukça önemli. İşte bunu yapmak içinde bitly bize yardım ediyor.

Kısa Bir Domain Satın Alın

Domain alabileceğiniz bir çok servis mevcut ama bu şekilde size fikir verebilmesi açısından Domainr ı tavsiye ederim. Buradan fikir edinip, başka bir Domain sağlayıcıdan da domain’inizi alabilirsiniz. Kendinize kısa bir URL seçtiğinizi varsayıyorum.

Bir Bit.ly Hesabı Oluşturun ve Kişisel Kısa Etki Alanınızı Ayarlayın

Şimdi sıra geldi ikinci aşamaya Bitly‘e gidin. Sign Up‘a tıklayarak ücretsiz olarak hesap açın. Facebook Hesabınız veya Twitter hesabınız üzerinden anında hesap açabilirsiniz. Oldukça basit.

Sağdan menüye tıklayın ve Settings‘e girin. Gelen Menüden Advanced Settings e tıklayın. Buradan Branded Short Domain‘e tıklayın ve gelen ekrana demin aldığınız kısa domain isminizi yazın.

Eğer bu alana birşey yazamıyorsanız, Verify Your Email e tıklayın ve Mail adresinize giderek bitly den gelen maili bulup linke tıklayın. Böylece hesabınız onaylanmış olacak

Bu ekranda ne yapmanız gerektiğini tek tek yazıyor.

  1. Bir kısa domain ismi alın
  2. Domain’in DNS ayarlarını ayarlayın ( Burada yazan bende 67 ile başlayan ip adresini DNS A ayarı olarak yazmam isteniyor)
  3. Son olarakta Kısa Domain’imizi ayarlamamız isteniyor

Kısa URL’niz için Bitly’e yönlendiren bir A Kaydı Yapın

DNS sağlayıcınızın ayarlarına girerek aşağıdakine benzer bir menüde A kaydınızı yapın. (IP adresi olarak bitly’nin üst ekranda verdiği gibi IP adreslerini girin)

Bu aşamadan sonra Bitly e girerek Domain takibini onaylayın. Yani Uzun domain isminizi yazarak bir bağ oluşturmuş olacaksınız (Bu örnekte ilkteknoloji.com olacak)

 

 

ITC | İlkteknoloji