Sitenize Kalıcı Ziyaretçi Çekme

1 Aralık 2014 - 550 Okunma
Sitenize Kalıcı Ziyaretçi Çekme
Bir websitesi kurmak, tasarım yapmak, konu yazmak tek başına bir çözüm değildir. Sitenizin değerlenmesi ve daha çok takip edilmesi esastır. Bu yüzdende sitenize gelen ziyaretçileri sitenize bağlamak ve bir daha gelmelerini sağlamak gereklidir. Bunun için yapmanı gereken şeyler vardır. Bu yazımda bunlara değinmeye çalışacağım. Site İçeriği ve Tasarımı İlk göze çarpan tasarım ve içerik olacaktır. […]

Bir websitesi kurmak, tasarım yapmak, konu yazmak tek başına bir çözüm değildir. Sitenizin değerlenmesi ve daha çok takip edilmesi esastır. Bu yüzdende sitenize gelen ziyaretçileri sitenize bağlamak ve bir daha gelmelerini sağlamak gereklidir. Bunun için yapmanı gereken şeyler vardır. Bu yazımda bunlara değinmeye çalışacağım.

Site İçeriği ve Tasarımı

İlk göze çarpan tasarım ve içerik olacaktır. Bu konuda kolay okunabilen bir siteye sahip olmak önemlidir. Kullanılan teknolojiler dikkatli seçilip, siteyi gezen ziyaretçileri rahatsız etmemelidir ve ziyaretçi siteye girip konularınızı okuduğunda Harika bir siteymiş diyebilmelidir.

Tasarım Karmaşası

Site tasarımınız çok karmaşık olmamalıdır. Sitede arananlar kolaylıkla bulunabilmelidir. Ziyaretçiler yapmak istediklerini en kısa yoldan yapabilmelidirler.

İçerik Zenginliği

Siteniz içerik bakımından fakir olmamalıdır. Sitenin ana konusuna yönelik (Misal bizim sitemiz için Teknoloji ve Web Tasarımı konuları) içerikler site içerisinde bulunmalıdır.

İçerik Kullanımının Sürekliliği

Sitenizdeki içerikler insanların devamlı işine yaramalıdır. Örneğin bir yemek tarifi devamlı ziyaretçiye açıktır ama yeni çıkmış bir ürünün incelemesi en fazla 1 yıl sonra eskiyecek ve insanları çekmeyecektir.

Unique Özgün İçerik

Özgün İçerik sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlar. Yani içeriğinizin Kopya yada Çalıntı olmaması gerekir. Google arama motorunun temel amacı, insanlara faydalı siteleri üst sıralara çıkartmaktır. Örnek vermek gerekirse, Bir haber ajansındaki bir haberi alıp yayınlarsanız üst sıralara çıkmanız çok zordur, çünkü aynı şeyi yapan dolu site vardır. Bu yüzden içeriği Özgün hale getirmeniz gerekmektedir. Mesela habere kendi yorumunuzu ekleyip, özgün içerik oluşturursanız Üst sıralara çıkmanız daha kolay olacaktır.

Siteye Hızlı Erişim

Sitemizi yaparken daha hoş görünüm için resimler kullanırız. Bu hoş görünse de sitenin açılmasını yavaşlatır. Bu durumda Hostunuzu yoracak resim ve Scriptleri kullanmamak en iyisidir.

Konu Bütünlüğü ve Hedef Kitle

Sitenizde bir konu bütünlüğü olmalıdır. Yani site içeriğiniz karışık olmamalıdır. Video Müzik sitesiyse ona göre, haber sitesiyse ona göre içerik olmalıdır. Böylece ziyaretçileriniz ilgilendiği içeriğin sizde olduğunu bilir ve başka bir yere bakmadan doğrudan size gelir. Hedef Kitlenizi belirlemek açısından belli konulara sahip bir site oldukça işlevsel ve popüler olabilir.

Ziyaretçilerin sizi tanıması

Site sahibi olarak ziyaretçilerle olan diyaloğunuzun iyi olması gerekir. Kimse ters adamı sevmez. Eleştiriye açık olun. Küfür olmadıkça kimseye parlamayın. Paylaşımcı olmaktan kimseye zarar gelmez.

Reklamlar Ziyaretçinizi Boğmasın

Site sahibi için reklam geliri önemli olsa da, her yeri reklam dolu bir site ziyaretçiyi sıkar ve bir daha siteye girmesini engelleyebilir. Bu ayarı iyi düşünmeli ve ona göre yapmalısınız. Reklamlar sitenizdeki bir sayfada Maksimum 3 tane olmalıdır.

Arama Motorlarına Kayıt

Sitenizi arama motorlarına kayıt ettirin. Zaten çoğu ziyaretçiniz arama motoru üzerinden gelecektir. Bu yüzden arama motoruna kayıt önemlidir. Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkmanız sizin lehinize olacaktır.

Arama motorlarında yükselmek için sitenizin mutlaka standartlara uygun olması gerekmektedir. Sitenizde kodlama kısmında gereksiz kodlamalardan kaçının. Sitenizi kodlarla doldurmak, gereksiz yere dolu resim kullanmak size hep eksi olarak dönecektir. Sitenizi sıfır kodlama hatasıyla internete sunmanız gerekmektedir.

Akılda Kalıcı Site ismi ve Tanıtım

Yukarıda saydıklarımız dışında bir kaç önemli nokta daha vardır;

  • Kısa ve Akılda kalacak ve sitenizin ana konusuna (içeriğine) bağlı bir site ismi seçin ve mümkünse içinde türkçe karakter ö,ç,ı,ş,ğ,ü gibi bulunmayan site ismi bulun. (Örneğin ilkteknoloji.com) Bunun nedeni sitenizi yazmak isteyen insanlar zorlanmasınlar.
  • Eğer böyle bir fırsatınız varsa Banner ve Link Takası yapın. Belli bir ziyaretçi sayısına sahip olan sitelerle bu tür takaslar yaptığınız takdirde sizin sitenizinde değeri artacaktır.
  • Sitenizi sosyalleştirin. Ziyaretçiler Sosyal paylaşım ağlarında içeriklerinizi paylaşabilsin, beğenebilsin ve yorum formlarıyla eleştirebilsin veya konunuza ek bilgi verebilsin.
  • Sitenizi tanıtmak için bir diğer yöntemse Adwords veya Facebook Reklamları ile bir bütçe ayırarak sitenizin reklamını yapabilirsiniz. Böylece tanınmanız daha hızlı olur ama bunun da bir maliyeti olacaktır. Bu konular için Facebook Reklam ve Google Adwords’ü internette aratarak kullanıcı çözümlerine ulaşabilirsiniz.
ITC | İlkteknoloji