Türk internet ortamında global proje eksikliği

1 Aralık 2014 - 417 Okunma
Türk internet ortamında global proje eksikliği
Hem yurtiçindeki hemde yurtdışındaki Bloglarda dolaşırken okuduğum bir iki Makaleden sonra “Global Proje“, “Global Olmak” ve “Weblebrity” kavramlarını düşünürken buldum kendimi ve birşeyler yazmak gerekli dedim. Baştan söyleyeyim bu yazı “Global Proje Üretememe” yi anlatıyor. ”Global Proje Üretememek” umudu bitmiş birinin görüşü gibi görünse de kastedilen tanım bunun neden gerçekleşemediğine ve neler yapılması gerektiğine kendimce bir […]

Hem yurtiçindeki hemde yurtdışındaki Bloglarda dolaşırken okuduğum bir iki Makaleden sonra “Global Proje“, “Global Olmak” ve “Weblebrity” kavramlarını düşünürken buldum kendimi ve birşeyler yazmak gerekli dedim.

Baştan söyleyeyim bu yazı “Global Proje Üretememe” yi anlatıyor. ”Global Proje Üretememek” umudu bitmiş birinin görüşü gibi görünse de kastedilen tanım bunun neden gerçekleşemediğine ve neler yapılması gerektiğine kendimce bir bakıştır.

İlk kavramımız olan “Global Proje” nin amatör bir Web Tasarımcısı için ne kadar zorlu bir yol olduğunu açıklamaya çalışayım. Ikide bir Amatör Web Tasarımcısı yazmamak için bu kavram yerine Dinçer’i yani kendi adımı kullanacağım. Böylece konu daha kolay anlaşılır diye umuyorum.

Global Proje Rüyası

Global Proje’den önce Yurtiçi için üretilen projelerden de biraz bahsetmek gerek. Eğer Internet alemine birşeyler sunmak istiyorsanız bunun için belli bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekir. Bu bilgi birikiminin ne kadar çok yada az olması gerektiği yaptığınız işin gerekliliğine göre değişecektir. Bununla birlikte projeye ayıracağınız vakit ve vereceğiniz emekte önemlidir.

Global bir Projeyle uğraşırkense kendimizi yaşadığımız kültürün dışında veya onu kapsayan daha büyük bir alanın içinde buluruz. Bu alanı iyi analiz edebilmek ve “Projem kime hitap ediyor?” sorusunu devamlı sormamız ve bunun cevabını verebildiğimize emin olmamız gerekir. Bir süre sonra bunun gibi sorular ardarda gelmeye başlar ve Projeyi üreteni yarattığı baskı altında ezebilir.

Büyük bir Pasta yaparken nasıl daha fazla malzeme kullanmamız gerekiyorsa, Global Proje içinde daha fazla zaman ve emek gerekmektedir. Bunu yapmak isteyen kişi olan Dinçer’in ülkemizin şartları altında Web denen düzlemi bir hobi veya 2. bir iş olarak görüyor olması olasıdır. Global olmayan bir projede bile zaman ayırmanın zor olduğunu Dinçer gibiler çok iyi bilir.

Yaşadığı gerçek hayatın gereksinimleri olarak yaşaması gereken bir hayatının ve gitmesi gereken bir işinin yada okulunun olması nedeniyle Dinçer’in bütün bunları kontrol etmesi “Global” etiketinin Dinçer için “Hadi Yapalım” diyecek kadar kolay olmayacağını anlamasına neden olur. Bu olduğundaysa Dinçer’in ”Global Proje” rüyasından uyanmasının zamanı gelmiş demektir. Uyandığındaysa ilk farkedeceği ”Global Proje” den bahsedenlerin projelerinde Global olmaktan uzak olduklarıdır.

Üzücü Tablo

Kötü bir tablo çizdiğimi biliyorum ama şu anki şartlarda kendi ülkesinin yaşam şartlarını karşısına koyup Internet’i kullanmak için ADSL yerine Kaplumbağa hızındaki bağlantıların olduğu dönemden daha yeni çıktığımızı ve Web’e birşey sunmak için gerekli olan teknik bilginin kolayca öğrenilmediğini gözönüne alan her birey Amatör Web Tasarımcısının yapabileceklerinin şu an için kısıtlı olduğunu görüp, yazdıklarıma yakın şeyler düşünmeye başlar.

Ben elinde maddi gücü olan insanların neler yaptığını konuşmaktansa, elinde maddi gücü orta yada alt düzeyde olan amatörlerin bu işe nasıl dahil edilecebileğini konuşmayı tercih ediyorum. Böyle dediğimde bazıları “Google nasıl yapmış. Onlar çok mu zengindiler” yada “Facebook’u görmüyor musun” türünden şeyler söylüyorlar. Bende onlara lütfen gerçekçi olun diyorum.

Teknolojinin üretildiği bir ülkede yaşayıp, bütün teknolojilerin ve kullanım şekillerinin hatta kodlama dillerinin kendi dillerinde üretildiği insanların projelerinden bahsediyorsunuz. If‘in “Eğer” anlamına geldiğini bilen birinin bu tip birşeye söylemeye hakkı bile yok.

Benim Hobi veya 2. iş olarak gördüğüm şeyi asıl iş olarak görebilen bir medeniyetten bahsediyorsunuz. O insanların böyle projeler çıkarması tabi ki olağan görülemez. Sonuçta nasıl çabaladıkları gözler önünde ama onlar için Lokal olan bizim için Global olandır. Yani onların önünde aşmak için 1 duvar varsa bizim önümüzde 3 duvar olduğunu kabul etmek gerekir.

Peki ne yapılmalı?

Global birşeylerden bahsedilmek isteniyorsa ilk önce ortaya Lokal birşeyler çıkarmak gerekir ve cümlemiz ”Global Proje üretmek” yerine “Lokal bir Projenin sürekliliği ve Global düzeye entegrasyonu” olmalıdır. Işi bilen kesimin lokal anlamda bildiklerinin bir kısmını arkasından gelenlere anlatması ve Türkçe kaynakların artmasıyla birlikte dünyadaki web servislerininde yaptığı gibi paylaşım ve işbirliği kavramları üstünde durarak varolan piyasayı optimum seviyeye çıkarmak ilk planımız olmalı.

Konu buraya geldiğinde son dönemde Türkiye Internet piyasasını kalkındırmak amacıyla yapılan atılımları görüyorum. Hayli sevindiğim bir durum olduğunu itiraf etmeliyim ama bu etkinlikte başı çeken insanların kendilerini tanıtmaktan çok, ellerinden geldiğince yeni teknolojileri anlatması gerekli olduğuna ve bu abi ve ablalarımızın yol gösterici rolünden öte Öğretmen rolünü de üstlenmeleri gerektiğini de eklemek istiyorum.

Onlar bu şekilde bir evrim geçirdikleri takdirde Web danışmanlığı rolüyle hem Amatörleri cesaretlendirecek, hemde varolan bilgileriyle Lokal ve Global Web’de olacakları öngörüp Türkiye piyasasının canlanmasını sağlayacaklardır. Bu şekilde Amatörler piyasaya girmekten korkmayacak ve girip emeklemeye başlayacaklardır. Tabi burada ziyaretçilere de büyük pay düşmektedir.

Facebook‘a üye olmak için neredeyse sıraya girecek veya Google abi kötü birşey yapmaz zihniyetindeki ziyaretçiler, Türk projeleri içinde benzer sağduyuyu duymalıdır. Ithal malı kaliteli görüşünü gözardı edip Türk projesine tarafsızca yaklaşmalı ve eleştirilerini olabildiğince düzgün bir dille yapmalıdır.

Karşılıklı saygı, bilgi paylaşımı ve işbirliği olduğu sürece bu formül Lokal anlamda işe yarayacaktır. Emekleyen gruplar ilk adımlarını atmaya başladıklarında ve ziyaretçilerden olumlu tepkiler aldıklarında “Lokal Projeler Olgunlaşacak” ve bu projelerin sahipleri bir sonraki aşama olan “Global Düzeyde Entegrasyon” un yolları düşünmeye başlayacaklardır.

Bütün bunların kökünde Amatörlerin Web’i gelir sağlanabilecek bir yer olarak görmeleri gerekmekte ve düzgün bir iş yaptıkları takdirde gerçekten belli bir gelir sağlamalarına yardımcı olunması gerekmektedir.

Sonuç

Ülkemizde Net’e verilmesi gereken önem verilmez, paylaşım ve işbirliği sağlanmaz ve firmalar sadece elindeki maddi gücü kullanarak, amatörleri yok sayarak “Google” gibi yükselişi olan bir proje yapmaya çalışırsa Türk Web alemi firmalar tarafından şişirilmiş balonlarla dolan kopyacı ve “Global” olmaktan uzak bir çöplük haline gelir. Umarım küçük girişimcilerde diyebileceğimiz Amatörler bu işe özendirilip, cesaretleri kırılmadan yine aynı firmaların desteğini de hissederek güzel projelere imza atılıp bir sonraki dönemde “Global Düzeyde Entegrasyon” larla Internet piyasasında belli bir sürede gelebileceğimiz en iyi konuma getirebiliriz.

Konunun sonuna yaklaşırken aklıma takılan birşeyi sizlere paylaşmak istiyorum. Mynet.com gibi bir web sitesinin Neden Global düşünmediği gerçekten düşündürücü. Gerek ismine atanabilecek değer, gerekse maddi ve teknik anlamda elinde bulundurduğu güç düşünüldüğünde Yahoo , Google gibi sitelerle yarışması gereken bir firmanın neden Lokal kaldığı bir süredir aklıma takılan bir sorudur. Sanırım bildikleri birşey var deyip konuyu bitirmek daha doğru olur. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

ITC | İlkteknoloji