Web Hosting alırken hangi işletim sistemini seçmeliyim?

30 Aralık 2014 - 814 Okunma
Web Hosting alırken hangi işletim sistemini seçmeliyim?
Web hosting alırken işletim sistemini seçmenin ne alakası var diyorsanız, aslında çok alakası var. Alan Adınızı barındırdığınız bilgisayarlarda işletim sistemleri olan bilgisayarlardır. Tabi evde kullandığımız gibi işletim sistemleri kullanmazlar, server’lar için üretilen versiyonlarını kullanırlar. Bu yüzden işletim sistemi seçmek önemlidir. Bunun içinde ilk önce sitenizi hangi dilde kodlayacağınızı bilmelisiniz. Kodlama için Hangi Dili Kullanıyoruz? Burada dil […]

Web hosting alırken işletim sistemini seçmenin ne alakası var diyorsanız, aslında çok alakası var. Alan Adınızı barındırdığınız bilgisayarlarda işletim sistemleri olan bilgisayarlardır.

Tabi evde kullandığımız gibi işletim sistemleri kullanmazlar, server’lar için üretilen versiyonlarını kullanırlar. Bu yüzden işletim sistemi seçmek önemlidir. Bunun içinde ilk önce sitenizi hangi dilde kodlayacağınızı bilmelisiniz.

Kodlama için Hangi Dili Kullanıyoruz?

Burada dil dediğimiz ingilizce, türkçe gibi şeyler değil tabiki. Bunlar basitçe anlatmak gerekirse web sitesi programlama dilleridir. Eğer sayfalarınızı ASP veya .NET ile birlikte Access veya MSSQL veritabanıyla birlikte kullanmak istiyorsanız Windows tabanlı hosting paketlerini tercih etmelisiniz.

Onun yerine Php, Cgi ve Perl ile birlikte Mysql gibi veritabanları kullanmayı düşünüyorsanız, Linux tabanlı (ubuntu gibi) hosting paketlerinden birini seçmeniz doğru tercih olacaktır. Eğer sizde PHP kodluyorsanız ve Hosting arıyorsanız aşağıdaki linkini verdiğim konuya göz gezdirin;

Domain ve Hosting servisi seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Linux Hosting paketleri genel olarak Windows hosting paketlerine göre daha uygun fiyatlı ve daha stabildir. Güvenlik açısından Linux işletim sistemi, kullanım ve kurulum açısındansa Windows işletim sistemi tercih sebebiniz olacaktır.

Tabi işin bir diğer kısmı da eğer sitenizde dinamik yapıda dosyalar (ASP, PHP gibi) kullanmayacaksanız yani siteniz statik HTML bir site olacaksa Windows ya da Linux işlerim sistemi tercihi sizin için fark etmeyecektir.

ITC | İlkteknoloji