Web Tasarım: Uyulması gereken yazı (Typography) kuralları

4 Şubat 2015 - 10 Okunma
Web Tasarım: Uyulması gereken yazı (Typography) kuralları
Bir web sitesi tasarlarken genelde sitenin renklerine, yaptığımız şekile veya kodlamasına çok kafayı takarız ama site oluşturulurken asıl önemli olan sitedeki içeriğin kolayca okunmasıdır. Bir ziyaretçi Web sitemize girdiğinde sitenin ne renkte olduğundan, görsel tasarımın nasıl olduğundan çok yazılarla alakalıdır. Ziyaretçi için ilgili yazıyı gözlerini fazla yormadan okuyabilmek esastır. Bazı web tasarımcılar yazıyla ilgili tasarımı […]

Bir web sitesi tasarlarken genelde sitenin renklerine, yaptığımız şekile veya kodlamasına çok kafayı takarız ama site oluşturulurken asıl önemli olan sitedeki içeriğin kolayca okunmasıdır.

Bir ziyaretçi Web sitemize girdiğinde sitenin ne renkte olduğundan, görsel tasarımın nasıl olduğundan çok yazılarla alakalıdır. Ziyaretçi için ilgili yazıyı gözlerini fazla yormadan okuyabilmek esastır.

Bazı web tasarımcılar yazıyla ilgili tasarımı herhangi bir siteden kopyalayıp, o anki projelerinde kullanmaya çalışırlar. Bu yanlıştır. Görsel tasarıma ne kadar önem veriyorsanız, yazıda bunun parçası olduğundan ona da önem vermeniz gerekmektedir. Yoksa tasarımınızda bir yerlerde yanlış görünen birşeyler olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kalırsınız.

Sitemizde kullanılan Font nasıl olmalı?

Seçtiğimiz font’un her sistemde nasıl görüneceği önemlidir. Bu yüzden her bilgisayarda ve farklı sistemlerde kolayca okunabilecek bir Font seçmek gereklidir. Özel fontlar, banner ve grafiklerde güzel görünebilir ama içerikteki yazı için kullanacağımız font, basit, çok ince olmayan ve genel olarak çoğu işletim sisteminde ve web tarayıcıda kullanılan bir font olmalıdır. Böylece sitenizin okunurluğu artmış olacaktır.

Siteyi tasarken Lorem İpsum gibi örnek yazılar kullanın

Lorem ipsum, kullanmanın amacı, sürekli ‘buraya metin gelecek, buraya metin gelecek’ yazmaya kıyasla daha dengeli bir harf dağılımı sağlayarak okunurluğu artırmasıdır. Şu anda birçok masaüstü yayıncılık paketi ve web sayfa düzenleyicisi, varsayılan mıgır metinler olarak Lorem Ipsum kullanmaktadır. Yazı odaklı bir site tasarlarken Lorem Ipsum‘u kullanmak tasarım aşamasında olabilecek sorunları da görmemizi ve ona göre siteyi tasarlamamızı sağlar.

Siteyi sade bir görüntüde tasarlayın

Sade bir siteye girdiğimizde neyi, nereden okuyacağımızı kolayca buluruz. Aşağıdaki örnekten gidecek olursak, sitede gözümüze ilk takılan Welcome yazısı olacaktır.

3hierarch

Daha sonra yazının başlığını, yazıyı görüyoruz. Biraz yukarı baktığımızda sayfa linklerini görüyoruz. Sağ tarafta ise Recent Post ve Contact Info görünüyor. Eğer yazı odaklı bir site tasarlamışsanız, düzgün ve temiz bir hiyerarşi sitenizin okunurluğunu arttıracaktır.

ITC | İlkteknoloji