Blogger’ların bilmesi gerekenler

18 Ocak 2015 - 531 Okunma
Blogger’ların bilmesi gerekenler
Bir Blogger olmak, bir blog kurup, yazılar yazmaktan ibaret değildir. Blogger gelişen web teknolojilerine göre sitesini daha ilgi çekici kılmayı da bilmelidir. Bunun dışında Blog’un özelliklerini de bilmesi gerekir. Bu özelliklerin bir kısmını bu yazıda topladım. Arşivler Blog sistemi sitedeki yazıların takip edilmesi açısından da oldukça elverişlidir. Bloglarda bulunan Arşiv sistemi sayesinde eski yazıları ayına […]

Bir Blogger olmak, bir blog kurup, yazılar yazmaktan ibaret değildir. Blogger gelişen web teknolojilerine göre sitesini daha ilgi çekici kılmayı da bilmelidir. Bunun dışında Blog’un özelliklerini de bilmesi gerekir. Bu özelliklerin bir kısmını bu yazıda topladım.

Arşivler

wordpress-archives

Blog sistemi sitedeki yazıların takip edilmesi açısından da oldukça elverişlidir. Bloglarda bulunan Arşiv sistemi sayesinde eski yazıları ayına ve yılına göre bulabiliriz. Bir Blog’un anasayfasında Ocak 2010-Şubat 2010 şeklinde giden linkler bulunabilir veya Arşivler belli kategorilere bağlanarak, kategori bazında istediğimiz eski yazılara daha çabuk ulaşmamızı sağlayabilir.

Bunların dışında Blog sisteminde yazılarımızı Alfabetik veya Yazara göre de sıralayabiliriz. Aslına bakarsanız bu anlamda seçeneklerimiz neredeyse sınırsız. Yazarın daha önceden belirlediği Anahtar kelimelere (Tags-Etiketler) göre de sıralama yapıp örneğin girilen sitedeki “WordPress” etiketine sahip konuları listeleyebiliriz. Bu özellik Blog yazmayı kolaylaştırdığı gibi, Blog sisteminin nasıl bu kadar popüler olduğunu da görmemizi sağlıyor. Yazarın pek bir uğraş göstermeden yazdıklarının istenilen şekilde sıralanması, hem yazar, hem de ziyaretçi için oldukça iyi bir özellik olmuştur.

Beslemeler (Feeds)

feeds
Türkçesi çok değişik bir anlama denk gelse de Feeds‘in türkçesi budur. Bu özellik sayesinde Blog’lar ziyaretçiler tarafından daha kolay ziyaret edilir. Blog’umuza her yeni konu yazdığımızda, bu aynı anda Feed‘e basılır ve bizi bu yolla takip eden insanlara gönderilir. Bunu gerçek yaşamdan örnekle anlatmaya çalışırsak, bir gazeteye abone olan insanların bahçesine veya kapısına her sabah gazete bırakılması gibi işler. Tabi Blog sisteminde bu gazete gibi yavaş değil, ondan daha hızlıdır.

Bu özellik yardımıyla ziyaretçiler ilgili siteye hergün girmese de kendi Okuyucuları (RSS, Atom Reader gibi) yardımıyla yeni konuları görür ve en son haberleri anında alıp, ziyaretçiyi sitedeki her yeni konu hakkında haberdar eder. Feed çeşitleri olarak RSS (“Rich Site Summary” veya “Really Simple Syndication“), Atom ve RDF dosyaları bulunmaktadır. Bu çeşitlemeleri eğer ilgi çekerse ileride daha detaylı olarak anlatabilirim.

Yorum Yönetimi

commentss-e1280870735796

Blog sistemlerinin en önemli özelliklerinden biri yorum sistemidir. Bu sistem sayesinde siteler interaktif birer organizma olurlar. Pek fark edilmese de bu sistem, benzer konularda yazılar yazan Blogları birbirlerine bağlar ve bilgi akışı daha güzel işlemeye devam eder. Ziyaretçi konu hakkındaki bir bilgisini paylaşabilir, bir soru sorabilir veya bir blog yazarı Trackbacks, Pingbacks sayesinde diğer bloglar ile etkileşime geçebilir.

Bu sistemde insanın canını sıkan en büyük sorun Spam/Fake (Sahte) yorumlar dır ama bunların çoğunun çaresine de Akısmet adlı eklenti bakmaktadır. Yorum Yönetimi ve Sistemi altında demin kısaca değindiğimiz başlıkları aşağıda sıralı biçimde görebilirsiniz.

Blogger olmak için bilmeniz gerekenlerin bir kısmını öğrendiniz, bir sonraki yazıya kadar Sağlıcakla Kalın.

ITC | İlkteknoloji