Blog’unuza Facebook Yorum Sistemini Entegre Edin

22 Ocak 2015 - 598 Okunma
Blog’unuza Facebook Yorum Sistemini Entegre Edin
Sosyal Ağların hayatımızın bir parçası olduğu kaçınılmaz, özellikle Facebook etkisinin bir dönem daha insanların üzerinden kalkmayacağı şimdiden belli oluyor. Facebook insanların başka bir yer aramadan, arkadaşlarıyla veya karşıt görüşten oldukları insanlarla sohbet ettikleri, tartıştıkları, oyun oynadıkları, gençlerin sevgili aradığı ve devamlı birşeyler paylaştığı bir platform. Eğer bir projemiz varsa, Facebook’un bu büyüyen ve gelişen etkisinden […]

Sosyal Ağların hayatımızın bir parçası olduğu kaçınılmaz, özellikle Facebook etkisinin bir dönem daha insanların üzerinden kalkmayacağı şimdiden belli oluyor. Facebook insanların başka bir yer aramadan, arkadaşlarıyla veya karşıt görüşten oldukları insanlarla sohbet ettikleri, tartıştıkları, oyun oynadıkları, gençlerin sevgili aradığı ve devamlı birşeyler paylaştığı bir platform. Eğer bir projemiz varsa, Facebook’un bu büyüyen ve gelişen etkisinden yararlanmak gerekir.

Bu etkiyi nasıl kendi lehimize çevirebiliriz?

Sevsekte, nefrette etsek, Facebook’un bu büyük başarısını tebrik etmek gerek. Bunun için birden fazla yöntem var, sitenizin facebook sayfasını açmak, Sitenize LikeBox ve benzeri Facebook Eklentileri eklemek ve bu konuda anlatacağımız gibi sitemize Facebook yorum sistemini entegre etmek.

Blog’unuzu Facebook yardımıyla daha fazla kişiye tanıtın

Sosyal Ağların çoğalmasıyla birlikte Blog yazarları ve Websiteleri eskiye oranla azaldı. Web gezginleri bunca bilgiyi öğrenmek ve (kendi tabirlerine göre vakit kaybetmek yerine) Facebook’ta bir sayfa yada hesap açıp, istediklerini paylaşıyor ve buna yorum yapıyorlar.

Bu tip kötü etkileri bir yere koyarsak, Facebook ve benzeri sosyal ağları kullanarak Blog’umuzu daha fazla kişiye tanıtabiliriz.

Neden Facebook Yorum sistemini kullanalım?

Facebook yorum sistemi bize çok iyi bir fırsat sunuyor. Blog’umuzda bir sorun oluşsa da yorumlarımız başka yerde saklanmış oluyor. Bunun dışında sitemizi gezen insanlar, üye olmadan kolayca yorum yapabiliyor ve bunu kendi Haber Kaynaklarında arkadaşlarıyla tartışabiliyorlar. Şimdi yukarıda bahsettiğimiz bu sistemin yararlı yanlarını sayalım;

  • Yorum moderasyon sisteminin basitliği
  • Yorumlarımızın veri yükünü server’ımızdan almak
  • Güçlü ve basit yorum sistemi
  • Spam yorumların önüne neredeyse tamamıyla geçmek
  • Blog yazılarınızın Facebook’ta paylaşılması

Son şık Facebook’un bizim için en önemli yararlarından biri. Bir kullanıcının sitemize facebook üyeliğiyle yorum yapması, konunun facebook’ta paylaşılmasına neden oluyor. Böylece zincir reaksiyon gibi Blog’umuzdaki bir yazı, daha fazla insana ulaşıyor.

Örnekle açıklamak gerekirse, bir üye Blog’umuzdaki bir konuya yorum yapar, bu o kişinin ve o kişinin arkadaşların haber kaynağında görünür. Üyenin bir yada birden fazla arkadaşının konu hakkında yorum yapması veya yorumu beğenmesiyle birlikte konu daha fazla kişiye yayılır.

Blog’umuza Facebook yorum sistemini nasıl Entegre ederiz?

Bunun bir kaç tane WordPress eklentisi yapıldığını duymuştum ama eklenti yardımı yerine bunu elle yapmak, birşeyler öğrenmek açısından daha iyi olacak. Şimdi ilk aşamaya geçelim.

Facebook Uygulaması oluşturun

https://www.facebook.com/developers/createapp.php sayfasına girin ve ilgili alanları aşağıdakine benzer bir biçimde doldurun, siz kendi websitenizin adresini ve uygulamaya vermek istediğiniz ismi yazacaksınız.

facebook-yorum-sistemi-app

Uygulama oluştur’a bastıktan sonra karşımıza onaylamak için kelimeler çıkacak bunları aynı şekilde aşağıdaki kutucuğa yazın ve Gönder’e tıklayın. Burayı geçtikten sonra Facebook size bir App ID (Uygulama Kimliği/Uygulama Anahtarı) verecek, bu ID birazdan işimize yarayacak.

Blog’umuza Meta ve Script kodlarını ekleme

Şimdi Blog’umuzun Header dosyasını veya index dosyasının içinde arasında kalan kısmı açıyoruz ve oraya aşağıdakileri yerleştiriyoruz.

<meta property="fb:app_id" content="uygulamaanahtari">
<meta property="og:title" content="<?php wp_title('', true); ?>"/>
<meta property="og:type" content="yazilar"/>
<meta property="og:site_name" content="siteninismi"/>
<script src="http://connect.facebook.net/tr_TR/all.js#xfbml=1"></script>

Yukarıdaki kodlarda Uygulamaanahtarı yazan yere demin oluşturduğumuz uygulama anahtarını yazın (Bu genelde rakamlardan oluşur) Sitenin ismi bölümüne de sitenizin ismini yazın, diğer yerlerde bir değişiklik yapmanıza gerek yok.

facebook-yorum-sistemi

Yorum sayfasını değiştirme

Single.php dosyasını veya WordPress yorumlarınızı listelediğiniz sayfayı açın ve aşağıdaki şekilde değiştirin;

 

yerine

<div id="fb-root"></div>
<fb:comments href="<?php the_permalink(); ?>" num_posts="10" width="600">
</fb:comments>

yazarak gerekli değişikliği yapın buradaki Width değerini kendi temanıza göre ayarlayın.

Sonuç

facebook-yorum-sistemi-paylas

 

Buraya kadar herşeyi doğru biçimde yapmışsanız, Facebook yorum sistemini, Blog’unuza eklemişsiniz demektir. Bundan sonra ilginç konular yazmak ve bunlara yorumlar yapılmasını beklemeye başlayın. Facebook Connect ve Facebook Comment hakkında daha fazla bilgi için Commenting with Facebook Connect, Improving Comments Across The Web konularına da gözatabilirsiniz.  İyi eğlenceler.

ITC | İlkteknoloji