WordPress Blog’unuzu Optimize etmenin ve hızlandırmanın yolları

3 Şubat 2015 - 542 Okunma
WordPress Blog’unuzu Optimize etmenin ve hızlandırmanın yolları
WordPress Blog’umuz başta bir yavaşlama yaşamasa da çok büyük veritabanlarıyla çalışırken belli ölçüde hantallaşabilir. Bu olduğunda bizde blogumuzu hızlandırmanın yollarını ararız. Bunu yapmanın bir çok yolu var. İşte bu yazıda da bu yolların neler olduğunu ve bu konuda neler yapabileceğimizi anlatacağım. WordPress normal olarak çok fazla iş yaptığı için birde fazlasıyla plugin (eklenti) kullanıldığında ve sitenizde […]

WordPress Blog’umuz başta bir yavaşlama yaşamasa da çok büyük veritabanlarıyla çalışırken belli ölçüde hantallaşabilir. Bu olduğunda bizde blogumuzu hızlandırmanın yollarını ararız.

Bunu yapmanın bir çok yolu var. İşte bu yazıda da bu yolların neler olduğunu ve bu konuda neler yapabileceğimizi anlatacağım.

WordPress normal olarak çok fazla iş yaptığı için birde fazlasıyla plugin (eklenti) kullanıldığında ve sitenizde çok fazla yazınız olduğunda belli oranda yavaşlıyor. Bir süre sonra “Ne yapacağız” demeye başlıyoruz. Aslında pekte korkmaya yada panik yapmaya gerek yok. WP’yi hızlandırıp optimize etmenin bir sürü yolu var. Bizde bunları kullanarak hantal olan Blog’umuzu eski günlerine döndürebiliriz.

Optimizasyon için yapılması gerekenler

Bir Websitesi veya Blog için hızlı yüklenmek çok önemlidir. Bu yüzden WebPage Test veya benzeri bir site yardımıyla sitenizin şu anki sayfa yüklenme hızını ölçün. Burada sitenizi Check ettikten sonra çıkan zamanı (Load Time) ve veri boyutunu (Size) bir yere yazın. Amacımız bu süreyi şu anki değerinin olabildiğince altına indirmek olacak. Optimizasyon yaptıkça bu siteye girip yeniden Check ederek sürenin düşüp, yükseldiğini kontrol edebilirsiniz. Böylece yaptığınız şeyin doğru yada yanlış olduğunu görebilirsiniz. Pingdom kullanarakta Blog’umuzun daha detaylı analizini görebiliriz. Sitenin optimizasyonu için genel olarak yapmanız gerekenlere gelirsek;

  • Optimizasyon’un ilk kuralı sitenin tasarımını olduğunca sade tutmaktır. Bu hem yazılarınızın okunması açısından kolaylık sağlarken, hem de sayfanın hızlı yüklenmesine etkide bulunur. WordPress Blog’umuzun hızlı yüklenmesini istediğimize göre ilk olarak temamızın oldukça sade olmasını ve çok fazla görsel kullanılmadan bir tasarım üretmeye çalışalım.
  • WordPress sürümünüzü elinizden geldiğince güncel tutun, WP’nin en son çıkan sürümünü kullanın. WordPress’in yapımcıları her yeni sürümde Wp’nin daha da hızlı çalışmasını sağlamak için güncellemeler yapıyorlar.
  • Kullanmadığınız yada gözden çıkarabileceğiniz WordPress pluginlerini (eklentilerini) etkisizleştirin.
  • Sizin için Doğru Web Hosting firmasını seçin. Her ne kadar optimizasyon sorunları bizden kaynaklı olarak gözükse de Web hosting’inizin eski teknoloji olması da yada yeterli desteği vermemesi de sitenizin yavaşlamasına neden olabilir. Bunun için kaliteli bir hosting firmasıyla çalışın. Doğru firmayı bulmak içinse internet üzerinde güzel bir araştırma yapın.

Dinamik PHP kodlarını, Veritabanı sorgularını ve HTTP çağrılarını en aza düşürün

Bu yöntem sitenizi en fazla hızlandıracak yöntemlerden biridir. Php ve Veritabanı için çekilen sorgular sayfanın açılmasını en yavaşlatan etkenlerdir. HTTP çağrıları da aynı şekilde siteniz için bir yüktür. Bu yüzden elimizden geldiğince bu tür etkenleri azaltmalıyız. Mesela temamızın içindeki ilgili yere

<link rel="stylesheet" href="<?php bloginfo(’stylesheet_url’); ?>” type=”text/css” media=”screen” />

yerine php kodlarını çıkartarak

<link rel="stylesheet" href="http://www.siteadi.com/wp-content/themes/temaadi/style.css” type=”text/css” media=”screen” />

bu şekilde yazmamız gerekir.

Stil dosyalarınızın URL‘lerini, Pingback URL‘lerini, RSS besleme URL‘lerini statik yani yukarıdaki gibi PHP kodu yerine tam yolu kendiniz yazarak yapın. Blog’unuzun WordPress versiyonunu yazan kodu silin. Blog isminiz ve açıklamanız olan bölümleri silip, kendi açıklama ve blog isminizi yazın.

Böylece Php sorguları ve HTTP çağrılarını en aza düşürmüş oluruz. Tema içine anket, en çok okunan, benzer yazılar, rastgele yazılar, en son yazılar gibi şeyleri koymak istiyorsak bunlardan birini yada maksimum ikisini seçin. Bu eklentilerde veritabanı sorgularını arttıracağı için sisteminizi yavaşlatır. Eğer bu ve buna benzer eklentileri en aza indirirsek sitemiz daha hızlanacaktır.

Dış kaynaklı Script’ler kullanın

Elden geldiğince Kodları header.php içinde vermek yerine ek dosyalarla verirseniz, asıl sayfa daha çabuk yüklenecek ve ardından diğer dosyalar tek tek yerlerine gelecektir. Bunu da göz önünde bulundurun.

Dosyalarınızı Optimize edin: CSS, HTML, Javascript, resimler ve videolar

Sitenin görsel tasarımı için gerekli CSS‘i kullanırken CSS kısayollarını kullanın. Mesela margin yazarken her margin‘i margin-left, margin-right gibi yazmak yerine margin: 3px 2px 1px 5px şeklinde yazın.

CSS Sprite tekniğini kullanın

Eğer CSS Sprite tekniği sizin sitenizde kullanmak için elverişliyse kullanın. Bu teknik sayesinde hem görsel tasarımda kullandığımız resimlerin boyutları düşer, hemde CSS dosyamızda daha az HTTP çağrısı olduğu için sitemiz hızlanacaktır. CSS ilgili tam bilginiz yoksa internet üzerindeki CSS dökümanlarını inceleyin.

Kodları temizleyin

Kod optimizasyonu her sistemde önemlidir. Site kodlamasında olan Boşlukları (White-Space) azaltın. Yani kodları yazarken Enter’a basarak yazarız ve kodlar alt alta görünür. Bu şekilde olan kodları elimizden geldiğince tek sıra halinde yazmaya özen gösterin.

Çoğu programcı kodları arasında boşluk bırakmayı sever. Daha kolay okumak ve düzenlemek içinde gereklidir. Mesela kodun bir yerinde değişiklik yapmak istediğinizde yanyana kodların arasında bir satır aramayı kimse sevmez ama tek satır halinde yazmak kod optimizasyonu için gereklidir. Kodun boyutunu azaltacağı için sitenin yüklenme süresini olumlu etkileyecektir.

Resim ve Videoları optimize edin

Resim dosyalarınızın olabilecek en iyi şekilde sıkıştırılıp sitede kullanıldığından emin olun. Resim ve video dosyalarının boyutları sitenin hızının düşmesinde kayda değer bir etkendir. Bu yüzden bu tür dosyaların olabildiğince optimize edilmiş olması gerekmektedir. Eğer konularınızda kullandığınız resimler veya videolar external yani dışarıdan bir kaynaktan alınıyorsa aldığınız sitelerin bu işi yapabilecek kadar büyük siteler olduğuna emin olun. (Flickr yada Youtube gibi) Video dosyalarını kendi server’ınızdan yayınlamayın, elden geldiğince Youtube, Dailymotion, Vimeo vb. gibi serverlardan çekin.

Javascript dosyalarınızı sıkıştırın

Blog’unuzda Javascript kullanıyorsanız, bu dosyaların olabildiğince küçük boyutlu ve sıkıştırılmış olmasına dikkat ediniz. Eğer kodu siz yazmışsanız, elden geldiğince kısa değişken isimleri ve metodlar kullanınız.

WordPress yazı sürümlerini kapatın ve Database’i temizleyin

WordPress yazı editörüyle yazı yazılırken belli aralıklarla yazının sürümlerini kaydeder. Böylece bir yazı yazdığımızı zannederken aslında veritabanında 3-4 sürümü kayıtlı duruyordur. Gereksiz bir özellik olsa da WordPress böyle bir özellik koymuş ve bu özelliği hala kapatmıyor. Bizde bunu değiştirmek ve veritabanımızın hafiflemesi için bazı şeyler yapmamız gerekiyor. Eğer uzun süredir Wp’de birşeyler yazıyorsanız, veritabanımızı silmemiz gerekebilir. Bunu nasıl yapacağımıza gelirsek;

İlk önce WordPress’deki Dışa Aktar‘ı kullanarak yazıları dışarı aktarın (Eğer birden fazla yazar varsa her birini ayrı ayrı aktarın, sonra sorun çıkabilir) Daha sonra veritabanına giderek (phpmyadmin gibi bir şeyle) veritabanınızında .sql uzantılı bir yedeğini alın. (ikinci sql yedeğini Dışa Aktar’da sorun olması halinde herşeyi kaybetmememiz için aldırdım) Bunları yaptıktan sonra veritabanınız içinden sadece wp_post‘u temizleyin. (buradaki ‘wp_’ prefix yani öntakıdır. Siz WordPress’i kurarken bu öntakıyı değiştirmişseniz. Ona göre doğru olan yeri bulup silin.) Sonra Dışa Aktar dediğiniz XML dosyasını İçe Aktar özelliği ile içe aktarın. Eğer doğru yapmışsanız, database’den revision’lar yani gereksiz ve işimize yaramayan yazı sürümleri silinmiş demektir.

Bunların ardından yazı sürümlerinin yeniden başımıza sorun olmaması için WordPress Blog’u kurduğunuz kök dizine gidin ve wp-config.php dosyasını açın. Bu dosyanın içine define’ların başlangıcından biraz sonraya aşağıdaki kodları ekleyip, dosyayı kayıt edin.

define( 'AUTOSAVE_INTERVAL', 600 );
define ('WP_POST_REVISIONS', 0);

Böylece yazı sürümleri tamamen kapatılmış olacaktır. Eğer yazı sürümlerinin tamamen kapatılmasını istermiyorsanız;

WordPress için Revision Control eklentisini kurabilir ve eklentiyi etkinleştirdikten sonra kontrol panelinden gerekli ayarları uygulayabilirsiniz.

Cache eklentisi kullanın

Bu konunun en son başlığına geldik. Birden fazla Cache eklentisi bulunmakta ama bunlardan en bilineni ve WordPress için işimize yarayacak olan sanırım WordPress Super Cache. Eğer ilk baştan bu eklentiyi kurmaya karar vermişseniz, nasıl kuracağınızın biraz üstünden geçeyim. Eklentiyi herhangi bir eklenti kurarmış gibi kurun. (yani wp-content/plugins dizinine gönderin ve etkinleştirin) Ayarlar’dan ilgili bölüme girip eklentiyi “On” hale getirin ve orada bulunan sarı olarak yazılmış kodları kök dizindeki .htaccess dosyanıza kopyalayın. Bunları yaptığınızda işlemin tamam olması gerekiyor. Eklenti hakkında daha fazla bilgi için buradaki ingilizce dökümana gözatabilirsiniz. http://ocaoimh.ie/wp-super-cache/

Bu eklenti dışındaki Cache çözümlerine gelirsek;

  • Wp-Cache 2, WordPress sayfalarını cache ederek statik şekilde saklar ve dosya istendiğinde php kodlarını yorumlamak yerine, yorumlanmış şekildeki dosyayı kullanıcıya gösterir. Wp Super Cache’le benzerlik gösterir.
  • PHP Speedy, bu server’ı web server’ına yükleyerek sitenin yüklenme süresinin otomatik olarak hızlanmasını sağlar. Son bir yeniliğe göreyse Php Speedy’nin WordPress’e bir eklenti olarakta bulunduğunu belirtmek isterim. (http://aciddrop.com/2008/03/07/php-speedy-wordpress-plugin-preview-release/)
  • Digg Protector Plugin, bu eklentide ziyaretçinin Digg.com’dan gelip gelmediğini anlıyor, eğer ziyaretçi Digg’den geliyorsa siteyi kendi algoritmasına göre gösteriyor. Böylece Digg etkisinden kurtulmuş oluyoruz. Tabiki bu eklentiyi denemedim, burada yazdıklarım eklentiyi üretenlerin dediklerinden alıntıdır.
  • 1 Blog Cacher, bu eklentiyi de denemedim ama seçenek olması açısından bunu da sizinle paylaşmak istedim. Sistem olarak Wp-Cache’i baz alarak yapılmış bir eklenti, denemesi bedava.
  • Bunların dışında sitenizi optimize etmek için MySQL query cache, PHP Compiler Cache türünden şeyler bulunmakta, bunlar hakkında tam bir bilgi sahibi olmadığım için birşey yazmadım ama internet üzerinde bunları da araştırabilirsiniz.

Sonuç

Burada yazılanları dikkatlice okur ve uygularsanız Blog’unuz belli oranda hızlanacaktır. Çünkü burada yazanlar dışında bir optimizasyon bulunduğunu pek sanmıyorum. Umarım bu yazı sizin için doyurucu olmuştur. Başka yazılarda görüşmek üzere.

ITC | İlkteknoloji