WordPress: Functions.php ile Anasayfa’da Bazı Kategorilerdeki Yazıları Silme

2 Aralık 2014 - 584 Okunma
WordPress: Functions.php ile Anasayfa’da Bazı Kategorilerdeki Yazıları Silme
WordPress’te bir sistem oluştururken bazı kategorilere ilgili yazıların Anasayfa’ya görünmesini istemeyebiliriz. Bu durumlarda yapacaklarımız birden fazladır. İstersek bir parça kod yazarak daha önceki konumuzdaki gibi bu işe bir çözüm getirebiliriz. Bu yöntemi öğrenmek isteyenler konuyu okumaya devam etsinler. Başlıyoruz İlk olarak temamızın içinde bir functions.php dosyası olmalı, eğer yoksa bu isimde içi boş olan bir […]

WordPress’te bir sistem oluştururken bazı kategorilere ilgili yazıların Anasayfa’ya görünmesini istemeyebiliriz. Bu durumlarda yapacaklarımız birden fazladır.
İstersek bir parça kod yazarak daha önceki konumuzdaki gibi bu işe bir çözüm getirebiliriz. Bu yöntemi öğrenmek isteyenler konuyu okumaya devam etsinler.

Başlıyoruz

İlk olarak temamızın içinde bir functions.php dosyası olmalı, eğer yoksa bu isimde içi boş olan bir dosya oluşturup temamızın içine atalım ve bu dosyayı açıp aşağıdaki kodları functions.php içine atalım.

<?php
function Kategorisil($query)
{
if($query->is_home)
$query->set('cat','-10, -2583');
return $query;
}
add_filter('pre_get_posts', 'Kategorisil');
?>

Nasıl Yaptık?

Kodu yorumlamak istersek Kategorisil adında bir fonksiyon oluşturuyoruz, $query ile anasayfamızdaki döngünün sorgusunu çekip cat ile hangi kategorilerin is_home anasayfa da olmaması gerektiğini belirtiyoruz ve filtre ekleyerek bunun sistem içerisindeki geçerliliğini sağlıyoruz.

Bu filtrelemeyle beraber birden fazla kategorisi olan bir konu bile olsa içinde yukarıdaki kategorilerden biri geçiyorsa anasayfaya basılmayacak.

ITC | İlkteknoloji