WordPress Nedir? Özellikleri Nelerdir?

28 Aralık 2014 - 592 Okunma
WordPress Nedir? Özellikleri Nelerdir?
WordPress, dünyanın en yaygın içerik yönetim sistemlerinden (CMS) biridir. Yaygın olarak kullanılmasının temelinde açık kaynak kodlu yapısı, kolay kurulumu ve kullanıcılar tarafından üretilen tema ve eklenti desteği bulunmaktadır. WordPress GPL lisansı altında ve PHP ve MYSQL u kullanarak inşa edilmiş kişisel bir Blogging yazılımıdır. Taze bir yazılımdır ve kökleri ve gelişimi 2001 yılı civarlarına dayanır. […]

WordPress, dünyanın en yaygın içerik yönetim sistemlerinden (CMS) biridir. Yaygın olarak kullanılmasının temelinde açık kaynak kodlu yapısı, kolay kurulumu ve kullanıcılar tarafından üretilen tema ve eklenti desteği bulunmaktadır.

WordPress GPL lisansı altında ve PHP ve MYSQL u kullanarak inşa edilmiş kişisel bir Blogging yazılımıdır. Taze bir yazılımdır ve kökleri ve gelişimi 2001 yılı civarlarına dayanır. Atiktir, Hızlıdır, güzeldir, cicidir 🙂 Web standartlarına odaklanarak, kullanıcı tecrübesinide arkasına alarak ilerleyen WordPress kısa zamanda mevcut bir araçtan daha farklı olarak ele alınmaya başlanmıştır. Açık Kaynaklı (Open Source) olan WP, ona gönülveren topluluğuyla birlikte daha da ileri gidecektir.

WordPress’in Özellikleri Nelerdir?

WordPress güçlü bir kişisel yayım platformudur ve internette bir yayımcı olarak sizin tecrübenizi mümkün olduğu kadar güzel ve çekici hale getirmek için tasarlanmış muhteşem bir özellikler setiyle gelmektedir. Kullanıcıya özgürce konularını yayınlayabildiği, standartlara dayalı, hızlı, kişisel ve duyarlı ayarlarıyla ve customize (uyarlanabilir) yapısıyla gerçek bir yayın platformudur.

Lisans ve Platform

  • Lisans: WordPress GPL tarafından lisanslanmıştır
  • Platform: PHP (4.3) ve MySQL (4.1.2)

WeBlog’un Yönetimi ve Denetimi

Local (Yerel) olarak Kurulu

WordPress kendi web sunucunuza ya da paylaşılan hosting hesabınıza kurulmak için tasarlanmıştır. Bu özellik size weblog üzerinde tam bir kontrol sağlamaktadır. Üçüncü kişiler tarafından host edilmiş servislerden farklı olarak, weblogunuzla ilgili her şeyi modifiye edebilir ve eğer ihtiyacınız olursa weblogunuzla ilgili her şeye ulaşabileceğinizden emin olabilirsiniz. Yani WordPress evinizdeki bilgisayarınıza veya internet’ bağlı olmayan bir iç ağa bile kurulabilir.

Taşınabilir Core (Çekirdek)

WordPress’le ilgili dosyalar ağacına sahip olmak isteyebilirsiniz, bu şekil herkesin görebileceği weblogunuzun back-end’inde sergilenecektir, weblogunuzla aynı dizinde olabileceği gibi farklı bir dizinde de olabilir. Örneğin blogunuzun sizin web servis sağlayıcınızın herkesin görebileceği kökünde ya da hostinginizde public_html olmasını istiyorsanız ve WordPress ile ilgili dosyaları ve dizin ağacını public_html/WordPress’da saklamak istiyorsanız, yapabilirsiniz.

UTC Dostu (UTC Friendly)

WordPress, Blog’unuzdaki saat ve tarih ayarınızı dünyanın her yerinde geçerli zaman olan UTC’ye göre ayarlamanıza izin verir, böylece veritabanınıza kaydedilmiş olan zamanla ilgili bütün elementler, GMT değerleriyle kaydedilmiş olacaktır ki bu da dünyanın her yerinde geçerli olan bir standarttır. Bu özellik sayesinde yurtdışından Hosting almışsanız, konunuzu yazdığınız tarih olarak Server’ınızın saati değil, kendi yerel saatiniz kayıt edilebilmektedir.

Kullanıcı Yönetimi (User Management)

WordPress kullanıcı girişlerini kontrol amacıyla farklı kullanıcı seviyeleri kullanabilmektedir. Bu özellik sayesinde bireysel kullanıcıların (site ziyaretçilerinin) sizin weblogunuzun içeriğini değiştirebilmelerini, yeni yazı yazabilmelerini onların kullanıcı seviyelerini değiştirerek sınırlandırabilir veya tam tersini yapabilirsiniz.

Kullanıcı Profilleri (User Profiles)

WordPress bloglarında kullanıcı eğer istiyorsa Eposta adreslerini, ismini ve bunun gibi bir kaç bilgiyi tanımlayıp kendine bir profil oluşturabilir ve bu profilin nasıl sergileneceğini de ayarlayabilirler.

Kolay Kurulum ve Versiyon Yükseltme

WordPress’in ünlü 5 dakikalık kurulum basitliği ve kullanım kolaylığı açısından yenilemez bir konumdadır. Blogunuzu en son sürüme yükseltmekte kurulum kadar kolay ve basittir, Üstelik daha da kısa sürmektedir.

Dinamik Sayfa Oluşumu

Weblogunuzu ya da görünüşünü her güncellediğiniz zaman bütün sayfalarınızı yeniden inşa etmek yok artık. Bütün sayfalar bir izleyici tarafından her talep edildiğinde database’iniz ve template’leriniz kullanılarak oluşturuluyor. Bu demek oluyor ki weblogunuzu ya da tasarımını mümkün olduğu kadar hızlı güncellemek ve istenilen depolama alan kullanımı minimum olmaktadır.

Uluslararası olmak ve Localleşmek (Internationalization and Localization)

WordPress ile istediğiniz yere, istediğiniz şekilde bir Blog yerleştirip, istediğiniz dil seçeneğiyle yayınlayabilirsiniz. Bunun için Gettext metodu WordPress’i en geniş alana tercüme etmek ve yerleştirmek için kullanılmaktadır.

İşinizi Yaymak, Reklamını yapmak

Feedler (Beslemeler)

Feed’ler, RSS 1.0 (diğer adıyla RDF), RSS 2.0 ve ATOM şartnameleri tamamen WordPress tarafından desteklenmektedir, ve dahası, neredeyse weblogunuzdaki bütün sayfalar okuyucularınızın abone olabileceği birleştirilmiş bir ana feed’e sahiptir. En son yazdıklarınız, kategorileriniz, yorumlarınız yani daha önce söylendiği gibi herşey için bir feed bulunmaktadır. Okuyucularınızın weblogunuzun daha fazla farklı bölümlerini izlemeye alması, sizin sözünüzü bütün dünyaya yaymanızı kolaylaştıracaktır. WordPress aynı zamanda enclosure’larla birlikte RSS2.0′ı da tamamen desteklemektedir, bu özellik sayesinde mp3 dosyalarını (podcast’ler gibi) RSS’nize eklemek çocuk oyuncağı olacak.

Sıradışı Kalıcı Bağlantılar (Cult-Free Permalinks)

WordPress’in bu özelliği sayesinde konularınız, kategorilerinizi, etiketleriniz ve sayfalarınız SEO dostu, arama motorları tarafından daha kolay indekslenebilir yapıda bulunur. WordPress’in kullandığı temiz URL’ler gelişmiş bir kullanıcı tecrübesi oluşmuş olur.

Uluslararası Blog Bağlantıları (Inter-Blog Communication)

Her geçen dakika birbirine daha da yakınlaşarak bağlanan dünyada WordPress PingBack ve Trackback adlı özellikleri ile yine bir adım ileride bulunmaktadır. Bu iki özellik diğer Bloglara bağlanmanın iki kullanışlı yoludur. Bu özellikler karşılıklı kullanıldığı takdirde benzer içerikli Bloglar birbirlerine yakınlaşarak, güzel bir bilgi havuzu oluştururlar.

Tasarımı Kendimize Uyarlamak

Tema Kullanımlı Tasarım

WordPress, temaları sayfaları dinamik bir şekilde düzenlemek için kullanır. İçeriğin görünümü, tema editörü aracıyla ya da tema etiketleriyle düzelterek kontrol edilebilir ve bu özellik sayesinde istenilen tasarım bir tık uzağınızda olur.

Template ve Dosya Editörü

WordPress içinde çok gelişmiş olmasa da ilgili Template’i hemen düzenleyecek bir dosya editörü ile birlikte gelir, Böylece sitenin tasarımında belli bir hata görüyorsak, bu hatayı düzeltmek için üçüncü nesil bir yazılım aramak zorunda kalmayız ve olaya anında müdahale edebiliriz.

Template Etiketleri

WordPress’teki Template (Taslak) Etiketleti Blogunuzda gösterilen bilgiyi ve içeriği tasarlamanızı kolaylaştırır. Böylece Blogunuzu tasarlamak için PHP’yi çok iyi bilmeniz gerekmemektedir.

Temalar

WordPress’te internet üzerinden bulduğunuz hazır temalarla sitenizin görünüşünü ve tarzını değiştirebilirsiniz ama benim fikrim ilk başta hazır temalar kullansanızda, ilerleyen zamanda kendi temanızı yaratıp, Eşsiz bir tasarımla ziyaretçilerinizin karşısına çıkmanızdır.

Eklentiler

WP’nin en gerekli ve detaylı bölümü eklentileridir. Bu özellik yardımıyla Blog’unuzun çekirdek fonksiyonelliğini genişletebilirsiniz. Bir çok kullanıcı tarafından geliştirilen eklentileri internet üzerinden bulabilir ve Blogunuza uygun olanları yükleyebilirsiniz.

İçerik Yaratmak

Şifre Koruma

Eğer makalelerinizden biri yada bir kaçını herkesin görmesini istemiyorsanız, bu özellik sayesinde makalenize bir şifre veya soru vererek koruma altına alabilirsiniz.

Yazılarınızın gelecekte yayınlanması için ayarlayın

WordPress’te yazdığınız yazıyı anında yayınlanız gerekmez, doğru ayarları yaparak yazınızın ileri bir tarihte ve saatte yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle tek işi Blog yazmak olmayan insanlar için, konu yazıp buna belli tarih atamak güzel bir özellik.

Çok Sayfalı Yazılar

Eğer yazdığınız yazı çok uzunsa bunu sayfalara ayırabilirsiniz, Böylece ziyaretçi yazıyı okurken daha kolay okur.

Dosya/Resim vb Yüklemek

WordPress’te Dosya ve resim yükleyebilir, bunları makalenizde göstermek için linkleyebilirsiniz. Resim yüklemeniz sırasında veya daha sonrasında yüklediğiniz resmin daha küçük boyutlarını yaratmak için ilgili resmi düzenleyebilirsiniz.

Kategoriler

Yazılarınızı kategoriler, alt kategoriler ve daha alt kategoriler halinde organize edebilirsiniz.

Gülücükler (Emotions)

Tam Türkçe çevirisi bunun gibi birşey olsa gerek duygular pek uygun gelmedi bana ingilizce kalmasına da içim el vermedi. Neyse WordPress karakter smile (gülücük) lerini grafik imaj haline çevirebilir, tabi eğer öyle olmasını istiyorsanız. (Mesela ben istemiyorum ) 🙂

Taslakları Saklamak

Bitmemiş ve daha şekillenmesi gereken yazılarınızı daha sonra yayınlamak için taslak olarak kaydedebilirsiniz.

Yazılarınızı Gözden Geçirin

Yayınla (Publish) e basmadan önce, yazınızın istediğiniz gibi olduğundan emin olmak istiyorsanız, makalelerinizi önizleme yardımıyla görebilirsiniz.

Masaüstü Araçları

Blogunuzu güncellemek için browser’a kullanmanız gerekmemektedir, blogger API ya da metaweblogu desteklediği sürece istediğiniz masaüstü bloglama aracını kullanabilirsiniz.

Eposta yoluyla Yazın

Yazılarınızı Eposta halinde gönderebilir ve blogunuzda yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bookmarklets

Tarayıcınıza WordPress tarafından sağlanan “Press It!” bookmarklet’inizi ekleyin ve tarayıcınızda güncel olarak gösterilecek bir linkle makale yaratmak için bir kısayol sahibi olun.

Sidebar

Eğer bookmarklet’lerden hoşlanmıyorsanız, yardımsever Sidebar’ı kullanabilirsiniz.

Biçimlendirme

WordPress’i kelimelerinizi daha akıcı ve sayfalarınızı daha çekici hale getiren bir şey olarak düşünün. WordPress, içeriğinizi temizlemek için yazı biçimlendiren eklentiler nakleder ve yazılarınıza typografik iyileştirmeler yapar.

Arşivleme ve Arama

Arşivleme

Uzun zamana yayılmış bir yazı yayınlama döneminden sonra, önemli olan yazılarımızın nasıl organize edildiğidir ve bunun için WordPress size birkaç hazır seçenek sunar. Yıllık, aylık, günlük, haftalık, kategori olarak, yazar olarak arşivlerinizi seçebilir, bir etiketi kullanarak bu linkleri kolayca ana sayfadan (ya da başka bir sayfadan) arşiv sayfasına linkleyebilirsiniz. WordPress sayfaları dinamik bir şekilde oluşturulduğu için bütün arşiv sayfaları sunucunuzda ek bir alan gerektirmeksizin sergilenebilmektedir.

Arama

WordPress, blogunuza gelen bütün ziyaretçilerin aradıkları şeyi bulabilmesi için built-in fonksiyonlu bir arama aracına sahiptir. Eğer sadece arama istemiyor, Arama motorlarından gelen insanların aradıkları şeyi daha kolay görmesini istiyorsanız size Search-hilite pluginini öneririm. Search-Hilite sayesinde ziyaretçinin Blogda aradığı şeyi daha da kolay görmesini (veya gözüne çarpmasını) sağlar. Yani WordPress’te arama eğlencelidir.

Tartışmalar ve Yorumlar

Topluluk İnşaetme

WordPress YMCA değildir ama webloglar etrafında topluluklar oluşturulmasına, yorumlar, trackback’ler, pingback’lerin kullanımıyla yardımcı olur, ziyaretçiyle temasta olmanızı sağlar ve arkadaşlıkların gelişmesini teşvik eder.

İzinli HTML Etiketleri

WordPress’in izin verdiği varsayılan HTML tag’leri (etiketleri), insanlara yorumlarında sizin bilgilerinizle ya da sunucunuzla uzlaşmadan HTML kullanmasına izin veren mantıklı bir çözümdür.

Denetim (Moderation)

WordPress’in Moderasyon seçenekleri kontrol manyakları için birebirdir. Şimdi bu özelliğe yakından bakalım;

  • Belli kelimeleri içeren yorumlar
  • Belli bir ip adresinden postalanan yorumlar
  • Daha önce Blog’da görülen aynı yorum
  • İzin verdiğinizden daha çok sayıda link içeren yorumlar

Bu moderasyon seçenekleri yalancı/sahte yorumcuları ve diğer salakları uzakta ve kontrolde tutar.

Bildiri (Notification)

Bir WordPress Blog’u sizi kendi içinde tutmak için her yorum yazıldığında yada moderasyon beklediğinde size eposta atabilir.

Bağlantı (Link) eklemek ve Yönetmek

WordPress’te Blogroll sizin sık sık okuduğunuz blogları linklediğiniz yerdir, dışarıda bir yerde iyi bloglar olduğundan insanları haberdar etmenin bir yoludur. WordPress’in içinde hazır bulunan link yöneticisi sizin bu linkeri zaman kaybetmeden, hızlı ve kolayca eklemenizi ve yönetmenizi sağlar.

Bookmarklet

Güç sarf etmemek tarayıcınızdaki bookmark’lara ya da favorilere ekleyebileceğiniz bir bookmarklet ile başlar. İlginç bir blogun ya da web sitesinin linkini eklemek, bir daha o blogu veya web sitesini ziyaret ettiğinizde bookmarka ya da favorilere tıklamak kadar basittir.

Kategorizasyon

WordPress’te Blogroll’ladığınız bağlantılar kategorize edilip güzel bir şekilde organize edilebilir.

İçe aktarmak (Importing)

Bir listeniz veya OPML dosyası olarak linkleriniz mevcutsa, bunları WordPress blogunuza (dışardan) ekleyebilirsiniz. Buradan anlayacağımız daha önce başka bir sistemde yazdığımız yazılarımızı bir kaç özellik yardımıyla WordPress Blog’umuza nakledip, yayınlayabiliriz.

Dışa Aktarmak (Exporting)

WordPress’te içe aktarma özelliği olduğu gibi aynı OPML dosyasını dışarıya da aktarabiliriz. WordPress Blog’umuzdaki bütün veya belli yazarın konusunu başka bir Blog’a veya desteklenen yere (veya biçime) gönderebilmek için dışarı aktarabiliriz.

Görüntüleme (Displaying)

WordPress’te herşeyde yaptığınız gibi özel etiketler sayesinde Blogroll’unuzu da istediğiniz şekilde görüntüleyebilirsiniz. Örneğin alfabetik sıralama, derecelendirerek sıralama, güncellik sırası gibi.

Sonuç

WordPress’teki bir çok özelliği ve bölümü bu konuyla birlikte tanımış olduk, WordPress’in basit bir Blog olmadığını az çok kavramış olmanızı umarım. Burada geçen konular hakkında detaylı yazılar WPBilgini içerisinde yer almaktadır. Daha derin bilgi için diğer konulara göz gezdiriniz.

ITC | İlkteknoloji