WordPress’te Revisions’ı Kapatmak ve DB’yi temizlemek

25 Ocak 2015 - 551 Okunma
WordPress’te Revisions’ı Kapatmak ve DB’yi temizlemek
WordPress 2.6 sürümüyle beraber WP’ye yazı sürümleri özelliğini ekledi. Bu özelliği kullanmayan onca Blogger var ve her yazı sürümü boş yere veritabanında yer kaplıyor. İşte bu özelliği kapatmak için neler gerektiğini sizlerle paylaşacağım. WordPress Revisions özelliğini Kapatmak isteyenler Wp’yi kurduğumuz kök dizindeki wp-config.php dosyasını açın ve aşağıdaki kodları dosyanın alt sıralarına ekleyin. Otomatik Kayıt için wp-admin/post.php […]

WordPress 2.6 sürümüyle beraber WP’ye yazı sürümleri özelliğini ekledi. Bu özelliği kullanmayan onca Blogger var ve her yazı sürümü boş yere veritabanında yer kaplıyor. İşte bu özelliği kapatmak için neler gerektiğini sizlerle paylaşacağım.

WordPress Revisions özelliğini Kapatmak isteyenler Wp’yi kurduğumuz kök dizindeki wp-config.php dosyasını açın ve aşağıdaki kodları dosyanın alt sıralarına ekleyin.


define('WP_POST_REVISIONS', false);

Otomatik Kayıt için wp-admin/post.php dosyasının 103. satırında ve wp-admin/post-new.php 6. satırında


wp_enqueue_script('autosave');

kodunu bulun ve onu aşağıdaki gibi yapın ve kayıt edin. (Başına // Ekleyin)


// wp_enqueue_script('autosave');

WordPress’in Admin paneline girip yeni bir yazı yazmaya başlayın, artık revision kaydı ve otomatik kayıt özelliği durmuş olmalı. Şimdi sıra DB’yi temizlemekte.

Dikkat! Bu işlemi yapmadan önce Veritabanınızın yedeğini alın. Yanlış bir işlem olduğu takdirde bütün bilgileriniz ve yazılarınız silinebilir.

Bunları yaptıktan sonra Phpmyadmin’de SQL sekmesine gelelim ve aşağıdaki kodları girelim.

DELETE a,b,c
FROM wp_posts a
LEFT JOIN wp_term_relationships b ON (a.ID = b.object_id)
LEFT JOIN wp_postmeta c ON (a.ID = c.post_id)
WHERE a.post_type = 'revision'

Burada wp_posts yazan yerin başındaki öneki wordpress’i kurarken değiştirmişseniz wp_ olan öneklerin hepsini sizin kendi verdiğiniz önek’e göre ayarlayınız. Bu işlemleri yaptığınız takdirde bütün revision’lardan kurtulacaksınız. Sağlıcakla Kalın.

Bir sonraki yazıya kadar Sağlıcakla Kalın.

ITC | İlkteknoloji