WP: Pingbacks Nedir? Ne işe yarar?

3 Ocak 2015 - 725 Okunma
WP: Pingbacks Nedir? Ne işe yarar?
Pingback’ler, Trackback’lerdeki bazı problemleri görüp, bu problemleri çözmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu yüzden Trackback’ler ile Pingback’ler birbirlerine benzerler. Bu yüzden Trackbackler’deki gibi günlük yazarları arasında iletişimi arttırmak, okuyanlara araştırdığı konuyla ilgili daha iyi kaynak sunmak gibi amaçları pingbacklerde de vardır. Trackback leri merak ediyorsanız Trackbacks (Geri İzleme) Nedir? Nasıl işler? konusuna göz atabilir ve Trackback’lerin de […]

Pingback’ler, Trackback’lerdeki bazı problemleri görüp, bu problemleri çözmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu yüzden Trackback’ler ile Pingback’ler birbirlerine benzerler. Bu yüzden Trackbackler’deki gibi günlük yazarları arasında iletişimi arttırmak, okuyanlara araştırdığı konuyla ilgili daha iyi kaynak sunmak gibi amaçları pingbacklerde de vardır.

Trackback leri merak ediyorsanız Trackbacks (Geri İzleme) Nedir? Nasıl işler? konusuna göz atabilir ve Trackback’lerin de ne olduğunu anlayabilirsiniz.

Pingbackler ile Trackbackler arasındaki farklar

  • İkisi de tamamen farklı iletişim teknolojileri kullanırlar (XML-RPC ve HTTP POST)
  • Pingbackler içerik göndermezler

Mantığı Nedir?

  • A Kişisi Blog’una bir yazı yazar
  • B Kişisi kendi Blog’una bir yazı yazar, A kişisinin yazısını linklendirir. Eğer iki Blog’da da Pingback alımı/gönderimi açıksa sistem A kişisinin Blog’una otomatik olarak pingback gönderir
  • A Kişisi bu pingback’i alır ve B kişisinin Blog’una onay gönderir ve böylece sistem işlemiş olur

Bazıları Trackback’lerin Pingback’lerden daha çok işe yaradığını söylüyorlar. Onlara göre A kişisinin yazısını ziyaret edenler, B kişisinin de Blog’unda ne söylemek istediğinden haberdar olabiliyor ve daha fazlasını okumak için B kişisinin Blog’una gidebiliyorlar.

Bazılarıysa Pingbacklerin daha işe yaradığını söyleyerek, pingback’lerle onaylı iletişim sistemi kurulabildiğini örnek gösteriyorlar.

ITC | İlkteknoloji