WordPress Tarayıcı Önbellekleme

WordPress’in arama motorları için ne kadar uyumlu olduğunu biliyoruz ama kompleks yapı nedeniyle siteniz geç açılıyorsa, bu artının size bir yararı olmaz.

Arama motorlarının hızlı açılan sitelerle alakalı yaklaşımını da düşündüğümüzde bu olayın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyor olmalısınız.

Ziyaretçiler’in büyük bir çoğunluğunun belli bir saniyeden sonra açılmayan siteleri kapattığını biliyoruz. İşte bu iki koşulu gözönüne aldığımızda Önbellekleme’nin bize neler kazandıracağı da aklımızda yerine oturmuş olmalı.

Tarayıcı Önbellekleme Nedir?

Tarayıcı önbellekleme, ziyaretçilerin sitemize ilk kez girdiğinde, sitemizdeki görsel materyalleri tarayıcıya alıp (yani ziyaretçinin PC’sine kayıt edip), diğer girişlerinde bu görsellerin sıfırdan yüklenmek yerine, kopyalandığı yerden alınıp kullanılmasını sağlar, bunun sonucu olarakta siteniz görsel öğeleri her seferinde yüklemeyeceği için hızlanır.

Hostingle ilgili bir problemimiz olmadığını varsayarsak, bir sitenin açılmasını yavaşlatan 2 neden vardır. Biri sistemin kullandığı veritabanı komut sayısı (yani SQL sorgularının fazlalığı, bu sorunu Cache eklentileriyle aşabiliriz ama o uzun ve zorlu bir konu), diğeriyse görsellerin yüklenmesidir. İşte biz Tarayıcı önbellekleme yaparak bu nedenlerden birine çözüm buluyoruz.


## EXPIRES CACHING ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 2 days"
</IfModule>
## EXPIRES CACHING ##

Yukarıdaki kodları WordPress kurulu sitemizin Root yani kök dizinindeki .htaccess adlı dosyanın başına kopyalamalıyız. Böylelikle sitemiz için Tarayıcı önbellekleme devreye girmiş olacaktır. Sağlıcakla Kalın.

DAHA FAZLA İÇERİK

GoPro, Drone Üretmeye Başlıyor GoPro, Drone Üretmeye Başlıyor

29 Kasım 2014, Cumartesi

SİZDE YORUM YAPIN

Php ile Gerçek IP adresini Alma

Php ile Gerçek IP adresini Alma 10 Ağustos 2015, Pazartesi

PHP Fonksiyonları: Unset() Kullanımı

PHP Fonksiyonları: Unset() Kullanımı 20 Mayıs 2015, Çarşamba