Chrome Reklam Virüsü Nasıl Temizlenir?

12 Ağustos 2015 - 24 Okunma
Chrome Reklam Virüsü Nasıl Temizlenir?
Şimdi bu virüs ü silmek için neler yapabileceğimize değinelim. Böyle bir durumda ilk yapılacak şey bir AntiVirüs programı ile sistemi taramanız ve virüsleri silmeniz, eğer reklam virüsü hala duruyorsa diğer yöntemlere başvurmaya başlayacağız. IObituninstaller kullanarak Toolbarı Kaldırın Eğer Bir Sonuç Almazsanız Masaüstündeki chrome simgesine sağ tıklayıp özellikler kısayol “C:\Program Files\Google\Chrome\Application\chrome.exe” -google.com.tr renkli yazıyı silin ve böyle yapın. […]

Şimdi bu virüs ü silmek için neler yapabileceğimize değinelim. Böyle bir durumda ilk yapılacak şey bir AntiVirüs programı ile sistemi taramanız ve virüsleri silmeniz, eğer reklam virüsü hala duruyorsa diğer yöntemlere başvurmaya başlayacağız.

 • IObituninstaller kullanarak Toolbarı Kaldırın
 • Eğer Bir Sonuç Almazsanız Masaüstündeki chrome simgesine sağ tıklayıp özellikler kısayol “C:\Program Files\Google\Chrome\Application\chrome.exe” -google.com.tr renkli yazıyı silin ve böyle yapın.
  C:\Program Files\Google\Chrome\Application\chrome.exe”
 • Masaüstündeki kısayolu silip ”C:\Program Files\Google\Chrome\Application” klasörüne girip chrome.exe yi Masaüstüne Kısayol olarak gönderin.
 • Eğer bu şekilde de silinmemişse Spybot – Search & Destroy programını da deneyebilirsiniz.

Peki bu Yolda Virüsü Silmemişse

Facebook’ta yeni bir virüs dolaşmakta. İlgili virüs arkadaşlarınızdan birinin paylaştığı slayt gösterisi gibi bir video’ya tıkladıktan sonra Video’nun açılması için Flash Player güncellenmeli deyip Chrome dahil bilgisayarınıza bulaşıyor.

 • Öncelikle eğer bu virüsü bilgisayarınıza yüklediyseniz, Chrome üstünden facebook veya twitter‘a girmeyiniz. Eğer girdiyseniz  başka bir tarayıcıdan Facebook‘tan Samsung Mobile Aps tarzı isimli uygulamanın erişim iznini kaldırın. Twitter için bu kadar sıkıntılı bir şey yok, sadece Virüs bulaşmış Chrome üstünden girerseniz Tweet atabiliyor.
 • Bunlardan sonra Bilgisayarınıza Revo Uninstaller adlı programı kurup Adobe Flash Player 1,90 isimli uygulamayı kaldırın. Tabi bunlar olurken Chrome kapalı kalsın.
 • C:\Documents and Settings\KULLANICI ADINIZ\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions adresine girin
 • Girdiğiniz yerde yüklediğimiz tüm eklentiler görülmekte. Bu dosyalardan biri virüslü eklentidir. Bu klasördeki dosyaların tamamını silin, böylece tüm Chrome eklentilerimiz (Eğer Chrome içinde eklenti kullanıyorsak) silinmiş olacak ama bunun başka yolu yok. Eklentilerinizi daha sonra yeniden kurabilirsiniz.
 • Son Adım olarak Regedit’ten birşeyler sileceğiz. Başlat > Çalıştır a girip regedit yazın.
  Açılan ekranda;
  HKEY_LOCAL_MACHINE-SOFTWARE > Policies > Google > Chrome > Extensions
  yoluna girin. Burada “askasdajsldhasdbnabskl” gibi karmaşık isimli satırı silin ve ekrandan çıkın.
 • Chrome u tekrar başlattığınızda virüs tamamen kalkmış olacaktır.

Dikkat! Bu yol kayıt defteri onarımları içerdiği için tehlikeli bir yoldur ve yapılan ilk hatada bilgisayarınızı formatlayabilir, Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır ve tüm sorumluluk size aittir.

ITC | İlkteknoloji