USB Bellekten Windows 7 Yüklemek

21 Kasım 2016 - 894 Okunma
USB Bellekten Windows 7 Yüklemek
Bu yazımızda Windows 7’yi USB üzerine geçirip, USB den kurulum yapılabilecek bir Win7 kopyamızı oluşturacağız. İhtiyacımız olan tek şey en az 4 Gbyte kapasiteli bir USB disk ve sistemi USB’den Boot eden bir anakart. Bu tür işleri bilgisayarı bilen kişilerin yapması önemlidir. Bu işlemler sonucunda oluşacak herhangi bir sorundan ilkteknoloji ve yazarları sorumlu değildir. USB […]

Bu yazımızda Windows 7’yi USB üzerine geçirip, USB den kurulum yapılabilecek bir Win7 kopyamızı oluşturacağız. İhtiyacımız olan tek şey en az 4 Gbyte kapasiteli bir USB disk ve sistemi USB’den Boot eden bir anakart.

Bu tür işleri bilgisayarı bilen kişilerin yapması önemlidir. Bu işlemler sonucunda oluşacak herhangi bir sorundan ilkteknoloji ve yazarları sorumlu değildir.

USB Belleği Bilgisayarınıza takın

En az 4 Gbyte büyüklüğünde olan USB belleği sisteme takın. Bu belleğin sistem tarafından kurulmasını bekleyin ve başlat menüsünde yer alan komut satırına CMD komutunu girerek Enter tuşuna basın.

ekran-alintisi

Komut satırına Diskpart komutunu yazın ve Enter tuşuna basın. Sistemdeki diskleri görmek için List Disk komutunu yazın. USB belleğin hangi disk’e göre atandığını bulmanız gerekiyor. Bunu yapmazsanız sistemde yer alan sabit disklere zarar verebilirsiniz.

aa

Biz yaparken USB belleğimiz DISK 1 olarak görünüyor. Bunu Disklerin Size yani boyutundan anlıyoruz. Sabit Disk’imiz büyük yani 931 GB olan USB Diskimizse 14GB olan. İki sabit diskli sistemde USB bellek disk 2 olarak görünebilir bu yüzden dikkat etmek Önemli.

Şimdi USB belleğimizi seçeceğiz, örnekte ben select disk 1 yazacağım ve Enter a basacağım. Sizde USB belleğinizin olduğu disk numarasını yazmalısınız.

disk1

Şimdi USB belleğin içini temizliyoruz. Burada yanlış disk i silerseniz, geri dönüşünüz olmaz o yüzden demin seçtiğiniz disk in USB disk olduğundan emin olun ve silmek için clean yazın ve Enter a basın.

Clean, USB belleğin birimini siler. Bellekte yer alan tüm bilgiler silinir. Bu komut Windows’un Birimi Sil komutu ile eştir.

clean

Şimdi bellek birimini oluşturacağız, bunun için Create Partition Primary komutunu yazın ve Enter a basın. İşlem tamamlandıktan sonra Select Partition 1 yazın ve Enter a basın. Ürünü yeniden görünür ve kullanılabilir yapmak için Active yazın ve Enter a basın.  Active komutunu girmek önemli. Bu adımı yapmazsanız sonraki adımları yapmak boşuna olacaktır.
actie

Şimdi sıra USB disk i formatlama işleminde Burada FAT32 formatı olması şart. Bunun için format fs=fat32 yazıp enter a basın. İşlem başlayacak ve Format atılmış olacak. USB diskin boyutuna göre bu işlem biraz zaman alabilir. 100 Percent olana kadar işlem sürecek.

ds

Bu işlemden sonra assign komutuyla birimi atıyoruz. Böylece USB belleğimiz sistem tarafından bir harf alıcak. Assign komutunu yazarken g ile n nin yazım sırasını karıştırmayın. assign olarak yazılacak.

USB sürücünün harfini Bilgisayarım ikonuna tıklayarak görün ve kenara yazın. Birazdan işe yarayacak.

İşlemler bitti şimdi Exit yazarak Diskpart dan çıkıyoruz.

Şimdi CMD yazarak geldiğimiz ekran arkada açık olmalı ona gelelim. Win 7 cd mizi CD-ROM a takalım. CD-ROM un harfini de kenara yazın. Birazdan lazım olacak.

Şimdi Sıra son işlemde, Win7 Cd si CD-Rom’da bizde onun harfi G , USB sürücümüzün harfiyse I (Bu harfler sizde farklılık gösterebilir komutu ona göre yazın. Şimdi Xcopy G:\*.* /s/e/f I:\ yazın ve Enter a basın.

ekran-alintisi

Bu işlemden sonra CD deki bütün dosyalar USB diske aktarılmaya başlanır ve işlem bittiğinde elimizde USB Win 7 Kurulumu olacaktır.

saaaa

USB yi bir bilgisayara takıp USB den Boot ederek Format atabilirsiniz. Eğer Boot’da sorun yaşıyorsanız, Anakartın BIOS’undan USB-HDD Boot seçeneğini işaretleyin. USB belleği sisteme takın ve kurulum işlemini başlatın.

Bir sonraki yazıya kadar Sağlıcakla Kalın.

ITC | İlkteknoloji