USB’de dosyaları Exe yapan Virüsü nasıl silerim (Dosyalarıma zarar vermeden)

27 Aralık 2014 - 995 Okunma
USB’de dosyaları Exe yapan Virüsü nasıl silerim (Dosyalarıma zarar vermeden)
İş için kullandığım USB’de dosyaların Exe olarak göründüğünü farkettim ve bu virüs için bir çözüm aramaya başladım. USB’nin içindeki veriler önemli ve gerekli olduğundan, verileri (Çoğunlukle Excel ve Word dosya ve raporları) silmeden USB’yi bu virüsten kurtarmalıydım. Ufak bir aramayla çözümünün oldukça basit olduğunu öğrendim. İlk olarak Antivir’in Bedava (Free) versiyonunu indirip bilgisayarımıza kuralım. Bu […]

İş için kullandığım USB’de dosyaların Exe olarak göründüğünü farkettim ve bu virüs için bir çözüm aramaya başladım.

USB’nin içindeki veriler önemli ve gerekli olduğundan, verileri (Çoğunlukle Excel ve Word dosya ve raporları) silmeden USB’yi bu virüsten kurtarmalıydım. Ufak bir aramayla çözümünün oldukça basit olduğunu öğrendim.

İlk olarak Antivir’in Bedava (Free) versiyonunu indirip bilgisayarımıza kuralım. Bu virüsü silerken asıl dosyanıza zarar vermiyor. USB’mizi tarattırıp, içerisindeki virüslerin silinmesini izleyelim.

Bu işlem bittikten sonra USB’miz içindeki klasörlerimiz görünmeyecek, telaşa gerek yok. Antivir sadece Exe dosyalarını sildi. Dosyalarımız sadece görünmüyor. Orjinal dosyaları virüs gizlediği için onları görünür yapmamız gerekiyor. Bunun içinde FreeCommander programını indirelim.

Buradan USB sürücünüzü seçin, aşağıda görünmeyen dosyaları Gri olarak yazdığını göreceksiniz. Onları seçin ve Dosya > Öznitelikler yolunu izleyin.

oznitelikler

Öznitelikleri ayarla, Gizli kutucuğunu boş bırakın ve Alt dizinlerdeki dosya ve dizinler dahil kutucuğu seçili hale getirip TAMAM a tıklayın.

Sonuç

Bu işlemleri sırasıyla takip ettiğiniz takdirde virüsten kurtuldunuz demektir. Sağlıcakla kalın.

Güncelleme (06.2017): Böyle sorunlarla uğraşmamak için önceden önlem almak gereklidir. Bunun için size Bitdefender USB Immunizer‘i önerebilirim. İndirmek için Tıklayın.

ITC | İlkteknoloji