Western Digital (WD) HD TV Firmware yenileme update nasıl yapılır?

31 Aralık 2014 - 3086 Okunma
Western Digital (WD) HD TV Firmware yenileme update nasıl yapılır?
Bir süredir incelediğim Western Digital firmasının ürettiği ve 1080p lik mkv’leri bile oynatan cihaz olan wd tv’nin içindeki yazılımı nasıl yükselteceğinizi yani update edeceğinizi anlatacağım. Neden Yükseltme Gerekli? Ürünü aldığınızda ürünün içindeki yazılım daha düşük bir versiyon olarak görünüyor. O versiyondaysa Türkçe’de olan ş, ü, ı gibi harfler altyazı olarak yanlış görünüyor. Bu yenileme ile […]

Bir süredir incelediğim Western Digital firmasının ürettiği ve 1080p lik mkv’leri bile oynatan cihaz olan wd tv’nin içindeki yazılımı nasıl yükselteceğinizi yani update edeceğinizi anlatacağım.

Neden Yükseltme Gerekli?

Ürünü aldığınızda ürünün içindeki yazılım daha düşük bir versiyon olarak görünüyor. O versiyondaysa Türkçe’de olan ş, ü, ı gibi harfler altyazı olarak yanlış görünüyor. Bu yenileme ile ayarlara Turkish seçeneği de geliyor ve böylece filmlerimizi sorunsuz olarak Türkçe altyazımızla birlikte izleyebiliyoruz.

Kurulumdan Önce

Kuruluma geçmeden önce size bir uyarı yapmak zorundayım. Aşağıda anlattığım yollarla firmware yüklemeye veya yükseltmeye (update etmeye) çalışırken oluşabilecek herhangi bir sorundan ilgisel.com ve ben yani konunun yazarı sorumlu değildir. Ben Western Digital’in verdiği yükleme klavuzunu okuyarak sizlere anlatmaya çalışıyorum. Bu yazı şu anda Western Digital’in sitesinde bulunan 1.02.07 Firmware’i örnek alınarak anlatıldı.

Firmware’i nasıl kuruyoruz?

İlk önce http://www.wdc.com/en/products/wdtv/ sitesine girerek sağ taraftaki menüde Download Now‘a tıklayarak Firmware’in zipli dosyasını indirin. İndirdikten sonra zipli dosyayı açın ve içinden çıkan dosyaları (sonu .bin ve .ver le biten dosya ama siz zip’in içinden ne çıktıysa hepsini kopyalayın) bir usb belleğin içine kopyalayın. Burada önemli olan bu dosyaları USB bellekte klasöre değil Anadizine kopyalamanızdır.

Dosyaları USB belleğe attıktan sonra USB belleği çıkarıp WD TV’nize takın ve WD TV’nin ayarlar menüsünden Firmware Update’le alakalı birşeyler diyen ve dosya ikonuna benzeyen bir şey çıkacak. WD TV’nin kumandası yardımıyla o ikonun üstüne gelip Enter‘a basıp o ikona girin. Karşınıza birkaç soru gelebilir onlara da OK yada Continue gibi cevaplar verin ve ürünün yükseltmeyi yapmasını izleyin.

Dikkat! Yükseltme yapılırken USB belleklerden hiçbirini çıkartmayın ve WD TV yi elektrikten çekmeyin. Alet 1-2 kere kapanıp açılacak yeni firmware i yükleyecek ve yeniden açılıp kapanacak. Zaten kurulum bittiğinde bunu anlayacaksınız. Olağan şekilde menüleri göstermeye başlayacak. Ayarlara girip Firware’inizin indirdiğiniz sürümle aynı olduğunu kontrol edebilir ve Altyazı encode ayarlarından Turkish i seçebilirsiniz. İyi seyirler dilerim.

ITC | İlkteknoloji