Windows 7’de Programsız Site Engelleme (Çocuk Kilidi Koyma)

10 Ağustos 2015 - 1134 Okunma
Windows 7’de Programsız Site Engelleme (Çocuk Kilidi Koyma)
İnternet’in iyi yönleri olsa da günümüzde gerek çocuklarımızı koruma amaçlı, gerekse işyerimizde personelimizin internet e kendini kaptırmaması için bazı siteleri engellemek zorunda kalabiliriz. İşte tam bu noktada bu konu devreye giriyor. Çocuğunuzun veya çalışanınızın kullanılan bilgisayar ile istemediğiniz p*rno, kumar içerikli vb. sitelere girmesini istemiyorsanız, bunun en iyi yolu aşağıda anlattıklarımızı uygulamaktır. Tüm windows işletim sistemlerinde […]

İnternet’in iyi yönleri olsa da günümüzde gerek çocuklarımızı koruma amaçlı, gerekse işyerimizde personelimizin internet e kendini kaptırmaması için bazı siteleri engellemek zorunda kalabiliriz.

İşte tam bu noktada bu konu devreye giriyor. Çocuğunuzun veya çalışanınızın kullanılan bilgisayar ile istemediğiniz p*rno, kumar içerikli vb. sitelere girmesini istemiyorsanız, bunun en iyi yolu aşağıda anlattıklarımızı uygulamaktır.

Tüm windows işletim sistemlerinde bir hosts dosyası bulunmaktadır. Bu konuyu ne kadar Win7 için yazmış olsamda diğer sistemlerde de bu sorunu çözmeniz için bütün Windows platformlarındaki dosya yerini aşağıda belirteceğim.

Windows 7 – C:\Windows\System32\Drivers\etc
Windows Vista – C:\Windows\System32\Drivers\etc
Windows XP – C:\Windows\System32\Drivers\etc
Windows 2K – C:\Winnt\System32\Drivers\etc
Win 98/ME – C:\Windows

Klasör içindeki hosts adlı dosyayı Notepad (Not Defteri) ile açınız.

host

Bu dosyanın en alt satırında 127.0.0.1 localhost şeklinde bir metin göreceksiniz.

Şimdi örnek olarak engellemek istediğimiz sitenin facebook ve Youtube olduğunu düşünelim. O zaman aşağıdaki gibi 127.0.0.1 localhost un altına bu satırları yazalım;

127.0.0.1 www.facebook.com
127.0.0.1 facebook.com
127.0.0.1 www.youtube.com
127.0.0.1 youtube.com

Sanırım mantığı kavradınız. Bu satırları ekledikten sonra dosyayı kaydedelim.

Bu ayarları düzgün olarak yapıp kaydederseniz, hiçbir tarayıcı ile engellediğiniz sitelere girilemez. Sağlıcakla Kalın.

ITC | İlkteknoloji